by-cube6726DE18-128E-43E4-B447-D06D47091442icon-password-hideicon-password-showicon-soc-twitterCAD844F2-320D-45C6-B175-AF8D01DF9766icon-soc-whatsapp112CBFE3-B5AA-4B81-8862-89F6C0D8AA7D

Digitālā veselība

Ģimenes digitālās veselības termometrs

Jautājums 1 no 12


Mūsu ģimenē kopīgu ēdienreižu laikā viedierīces netiek lietotas.

Izvēlies atbildi

Parasti ēdienreizes ir laiks, kuru ģimenes locekļi pavada kopā. Ja šajā laikā tiek lietotas viedierīces, tas traucē saskarsmei un mazina uzticēšanos starp ģimenes locekļiem.

Jautājums 2 no 12


Ejot gulēt, viedierīces tiek atstātas ārpus guļamistabas vai ārpus gultas.

Izvēlies atbildi

Viedtālruņa lietošana īsi pirms miega var ietekmēt to, ka neizgulies. Labi izgulēties ir īpaši svarīgi bērniem un pusaudžiem, kuriem miegā norisinās daudzi attīstībai svarīgi procesi. Telefona turēšana guļamistabā un ņemšana gultā ievērojami paaugstina miega traucējumu. Vēlām vakara stundām eksperti iesaka viedierīcēs ieslēgt zilās gaismas filtru.

Jautājums 3 no 12


Mēs mājās internetu lietojam dažādiem mērķiem, tāpēc katram ģimenes loceklim ir izstrādāti savi viedierīču lietošanas noteikumi.

Izvēlies atbildi

Dažādā vecumā ir atšķirīgas vajadzības un spēja uzņemties atbildību. Mazākiem bērniem pēc viedierīcēm ir krietni mazāka nepieciešamība nekā pusaudžiem, kuriem tās kļūst par svarīgu rīku attiecību uzturēšanai ar vienaudžiem. Turpretī vairāk kontrolēt ierīcēs pavadīto laiku svarīgāk ir jaunākiem bērniem – tas viņiem ļaus labāk apgūt paškontroli vēlāk. Dodot viedierīci mazākiem bērniem, iesakām izmantot speciālas lietotnes vai programmas, kā Samsung’s Kids Mode. Šāds rīks ļauj vecākiem kontrolēt viedierīcēs pavadīto laiku un pielāgot bērnam pieejamo saturu.

Jautājums 4 no 12


Vismaz pusstundu dienā mūsu ģimene dara kaut ko kopā – piemēram, ēd vakariņas vai spēlē galda spēles.

Izvēlies atbildi

Pētījumi rāda, ka kopīga ēdienreize vai cita aktivitāte, kuras laikā ģimenes locekļi pārrunā dažādas lietas, ir viens no efektīvākajiem veidiem, kā samazināt dažādus riskus, tostarp riskantu viedierīču lietošanu.

Jautājums 5 no 12


Mūsu ģimenē ir pārrunāti viedierīču lietošanas noteikumi, un mēs visi esam par tiem vienojušies.

Izvēlies atbildi

Skaidri pārrunāti un pierakstīti noteikumi ievērojami paaugstina iespēju, ka tie tiks ievēroti. Tāpat arī svarīgi, lai katrs ģimenes loceklis var izteikt savas vēlmes. Noteikumiem vajadzētu būt skaidriem un pastāvīgiem, bet ne dzelžainiem – tie var mainīties atkarībā no vajadzībām, sezonas, sekmēm skolā, darba vajadzībām u.tml.

Jautājums 6 no 12


Vismaz reizi divās nedēļās mūsu ģimene kopā pavada ilgāku laiku – piemēram, ejot garākā pastaigā.

Izvēlies atbildi

Laika pavadīšana brīvā dabā kopā ar ģimeni raisa interesi par lietām ārpus virtuālās pasaules. Kopā pavadītais laiks sniedz jums iespēju labāk iepazīt vienam otru, kā arī ļauj uzzināt par grūtībām, ja tādas ir radušās.

Jautājums 8 no 12


Vai Tu vērsies pie vecākiem pēc palīdzības vai padoma, ja esi saskāries ar nepatikšanām interneta vidē?

Izvēlies atbildi

Lai arī kādas nepatikšanas gadītos interneta vidē, svarīgi ir par tām izstāstīt vecākiem vai citiem pieaugušajiem, kam uzticies. Noteikti kāds pieaugušais varēs palīdzēt tikt galā ar nepatīkamo situāciju.

Jautājums 9 no 12


Mēs ģimenē esam izrunājuši, ko darīt, ja kādam virtuālajā vidē gadās nepatikšanas vai ir noticis kas tāds, kas liek justies slikti vai apdraudēti.

Izvēlies atbildi

Pieredze rāda, ka laikus neziņot par problēmām digitālajā vidē ir ļoti riskanti. Bieži tas ir saistīts ar kaunu vai bailēm, tāpēc svarīgi ir laikus ģimenē pārrunāt rīcības plānu.

Jautājums 10 no 12


Viedierīcēm mēs nodalām lietderīgo laiku, kurā tās tiek lietotas mācību vai darba vajadzībām, un izklaides laiku, kad tās kalpo atpūtai – piemēram, seriāliem vai datorspēlēm.

Izvēlies atbildi

Dažādiem mērķiem ekrānā pavadītais laiks nedrīkst būt vienāds. Laiks, kas tiek veltīts mācībām vai skatoties dokumentālu filmu, nav pielīdzināms sociālo tīklu skrollēšanai un mobilo spēļu spēlēšanai. Lietojot viedierīces, dienas plānā vieta jāparedz gan izklaides, gan mācību vai darba lietām, tāpēc labāk ir nevis plānot kopīgās telefonā pavadītās stundas un minūtes, bet nodalīt lietderīgo no izklaides laika proprocionāli 80% mācībām vai darbam un 20% izklaidēm.

Jautājums 11 no 12


Mēs ģimenē daudz laika pavadām kopā, taču man ir arī savi draugi un paziņas, ar kuriem tiekos, piedalos pasākumos vai vienkārši izklaidējos.

Izvēlies atbildi

Lai viedierīces nekļūtu par problēmu, svarīgi ir saglabāt saskarmes prasmes arī reālajā dzīvē. Jaunākajiem ģimenes locekļiem draudzēšanās ir nozīmīga attīstības sastāvdaļa, bet draugu trūkums var liecināt par grūtībām – piemēram, par izstumšanu skolā vai virtuālajā vidē piedzīvotu ņirgāšanos.

Jautājums 12 no 12


Mūsu ģimenē vecāki ir informēti par to, kādos portālos un sociālajos tīklos ir reģistrēti un laiku pavada jaunākie ģimenes locekļi.

Izvēlies atbildi

Pētījumi apliecina, ka ģimenēs, kur vecāki ir labāk informēti par bērnu un pusaudžu digitālajām gaitām un viedierīču lietošanas paradumiem, rodas mazāk ar to saistītu grūtību.