by-cube6726DE18-128E-43E4-B447-D06D47091442icon-password-hideicon-password-showicon-soc-twitterCAD844F2-320D-45C6-B175-AF8D01DF9766icon-soc-whatsapp112CBFE3-B5AA-4B81-8862-89F6C0D8AA7D

Digitālā veselība

Ģimenes digitālās veselības termometrs

Jautājums 1 no 12


Mūsu ģimenē kopīgu ēdienreižu laikā viedierīces netiek lietotas.

Izvēlies atbildi

Parasti ēdienreizes ir laiks, kuru ģimenes locekļi visbiežāk pavada kopā. Ja šajā laikā tiek lietotas viedierīces, tas traucē saskarsmei un mazina uzticēšanos starp ģimenes locekļiem.

Jautājums 2 no 12


Ejot gulēt, bērnu viedierīces tiek atstātas ārpus guļamistabas vai ārpus gultas.

Izvēlies atbildi

Starp viedierīču radītajiem riskiem ir miega traucējumi un nepietiekams miegs. Tas ir īpaši svarīgi bērniem un pusaudžiem, kam miegā norisinās daudzi attīstībai svarīgi procesi. Telefona turēšana guļamistabā un ņemšana gultā ievērojami paaugstina risku neizgulēties. Vēlām vakara stundām vai pirms iemigšanas eksperti iesaka viedierīcēs ieslēgt zilās gaismas filtru.

Jautājums 3 no 12


Mums ir katram ģimenes loceklim pielāgoti viedierīču lietošanas noteikumi, ņemot vērā individuālos paradumus – kādiem mērķiem tiek lietots internets, vai viedierīces ietekmē citas dzīves jomas un tamlīdzīgi.

Izvēlies atbildi

Dažādā vecumā ir atšķirīgas vajadzības un spēja uzņemties atbildību. Mazākiem bērniem pēc viedierīcēm ir krietni mazāka nepieciešamība nekā pusaudžiem, kuriem tās kļūst par svarīgu rīku attiecību uzturēšanai ar vienaudžiem. Turpretī vairāk kontrolēt ierīcēs pavadīto laiku svarīgāk ir jaunākiem bērniem – tas viņiem ļaus labāk apgūt paškontroli vēlāk. Dodot viedierīci jaunākiem bērniem, iesakām izmantot speciālas lietotnes vai programmas, kā Samsung’s Kids Mode. Šāds rīks ļauj vecākiem kontrolēt viedierīcēs pavadīto laiku un pielāgot bērnam pieejamo saturu.

Jautājums 4 no 12


Vismaz pusstundu dienā mūsu ģimene dara kaut ko kopā – piemēram, ēd vakariņas vai spēlē galda spēles.

Izvēlies atbildi

Pētījumi rāda, ka kopīga ēdienreize vai cita aktivitāte, kuras laikā ģimenes locekļi pārrunā dažādas lietas, ir viens no efektīvākajiem veidiem, kā samazināt dažādus riskus, tostarp riskantu viedierīču lietošanu.

Jautājums 5 no 12


Mūsu ģimenē ir pārrunāti viedierīču lietošanas noteikumi, un mēs visi esam par tiem vienojušies.

Izvēlies atbildi

Skaidri pārrunāti un pierakstīti noteikumi ievērojami paaugstina iespēju, ka tie tiks ievēroti. Tāpat arī svarīgi, lai katrs ģimenes loceklis var izteikt savas vēlmes. Noteikumiem vajadzētu būt skaidriem un pastāvīgiem, bet ne dzelžainiem – tie var mainīties atkarībā no vajadzībām, sezonas, sekmēm skolā, darba vajadzībām u.tml.

Jautājums 6 no 12


Vismaz reizi divās nedēļās mūsu ģimene pavada kopā ilgāku laiku – piemēram, ejot garākā pastaigā.

Izvēlies atbildi

Lai jaunākie ģimenes locekļi iemācītos pavadīt laiku dažādos veidos, viņiem ir nepieciešams piemērs. Tāpat laika pavadīšana brīvā dabā kopā ar ģimeni raisīs bērnos arī interesi par lietām ārpus virtuālās pasaules. Kopā pavadītais laiks sniedz arī vecākiem iespēju labāk iepazīt savus bērnus un viņu nodarbes, kā arī dod iespēju uzzināt par grūtībām, ja tādas ir radušās.

Jautājums 8 no 12


Vai Tavs bērns vēršas pie Tevis pēc palīdzības vai padoma, ja iekļuvis nepatikšanās interneta vidē?

Izvēlies atbildi

Lai kādas arī nepatikšanas Tavam bērnam gadītos interneta vidē, svarīgi, lai viņš nebaidās par tām izstāstīt saviem vecākiem vai citiem pieaugušajiem, kam uzticas. Reizēm bērni neprot adekvāti novērtēt situācijas nopietnību, tādēļ viņiem nepieciešams vecāku atbalsts.

Jautājums 9 no 12


Mēs ģimenē esam izrunājuši, ko darīt, ja kādam virtuālajā vidē gadās nepatikšanas vai noticis kas tāds, kas liek justies slikti vai apdraudēti.

Izvēlies atbildi

Pieredze rāda, ka laikus neziņot par problēmām digitālajā vidē ir ļoti riskanti. Bieži tas ir saistīts ar kaunu vai bailēm. Tāpēc svarīgi ir laikus pārrunāt rīcības plānu. Arī vecākiem ir labi noskaidrot, kur meklēt palīdzību gadījumā, ja bērns nonāk riskantā situācijā.

Jautājums 10 no 12


Viedierīcēm mēs nodalām lietderīgo laiku, kurā tās tiek lietotas mācību vai darba vajadzībām, un izklaides laiku, kad tās kalpo atpūtai – piemēram, seriāliem vai datorspēlēm.

Izvēlies atbildi

Dažādiem mērķiem ekrānā pavadītais laiks nedrīkst būt vienāds. Laiks, kas tiek veltīts mācībām vai skatoties dokumentālu filmu, nav pielīdzināms sociālo tīklu skrollēšanai un mobilo spēļu spēlēšanai. Attiecībā uz viedierīcēm dienas plānā vieta jāparedz gan izklaides, gan mācību vai darba lietām, tāpēc labāk ir nevis plānot kopīgās tajās pavadītās stundas un minūtes, bet nodalīt lietderīgo no izklaides laika proprocionāli 80% mācībām vai darbam un 20% izklaidēm.

Jautājums 11 no 12


Mēs ģimenē daudz laika pavadām kopā, taču man ir arī savi draugi un paziņas, ar kuriem tiekos, piedalos pasākumos vai vienkārši izklaidējos.

Izvēlies atbildi

Lai viedierīces nekļūtu par problēmu, svarīgi ir saglabāt socializēšanās prasmes arī reālajā dzīvē. Jaunākajiem ģimenes locekļiem draudzēšanās ir nozīmīga attīstības sastāvdaļa, bet draugu trūkums var liecināt par grūtībām – piemēram, par izstumšanu skolā vai virtuālajā vidē piedzīvotu ņirgāšanos.

Jautājums 12 no 12


Mēs esam informēti par to, kādos portālos un sociālajos tīklos ir reģistrēti un laiku pavada jaunākie ģimenes locekļi.

Izvēlies atbildi

Pētījumi apliecina, ka ģimenēs, kur vecāki ir labāk informēti par bērnu un pusaudžu viedierīču lietošanas paradumiem, rodas mazāk ar to saistītu grūtību.