by-cube6726DE18-128E-43E4-B447-D06D47091442icon-password-hideicon-password-showicon-soc-twitterCAD844F2-320D-45C6-B175-AF8D01DF9766icon-soc-whatsapp112CBFE3-B5AA-4B81-8862-89F6C0D8AA7D

Baltijas valstu ideju konkursā skolēniem triumfē komanda no Latvijas

Baltijas valstu ideju konkursā skolēniem triumfē komanda no Latvijas

Baltijas jauniešu ideju konkurss „Solve for Tomorrow“ noslēdzies ar Latvijas komandas uzvaru – skolēni prezentēja platformu, kurā jaunieši varētu atrast darbu vasarā vai papildu nodarbošanos skolas laikā, un ieguva galveno balvu – 5000 eiro un iespēju izvēlēties Samsung ierīces vēl 5000 eiro vērtībā. Kopumā konkursā piedalījās 105 komandas, pulcējot 306 jauniešus no visām trim Baltijas valstīm.

Samsung realizētās jauniešu digitālās izglītības programmas “Skolēna digitālais IQ” ietvaros šogad notika ideju konkurss, kurā 9.-12. klašu skolēni no Latvijas, Igaunijas un Lietuvas septiņu mēnešu garumā meklēja risinājumus, kā izmantot tehnoloģijas, lai vairotu labsajūtu un padarītu dzīvi jēgpilnāku. Uzdevums bija veicināt līdzsvaru starp tiešsaistē pavadīto laiku un laiku, ko pavadām otrpus ekrāniem. Konkurss norisinājās trīs  kārtās un Baltijas mēroga finālā piedalījās 15 veiksmīgākās komandas. Tās sacentās par balvām 18 000 eiro vērtībā. Divas no trim godalgotajām vietām ieguvuši Latvijas jaunieši, otrā vieta – komandai no Igaunijas.

„Izvērtējot dalībnieku iesniegtos risinājumus tika ņemti vērā vairāki kritēriji: vai tiek piedāvāts izmantot jaunākās tehnoloģijas, vai ideja ir oriģināla, vai ideju iespējams īstenot un kādu pozitīvu ietekmi tā sniegtu sabiedrībai. Kopš aprīļa skolēni cītīgi strādāja pie savu ideju pilnveidošanas, un finālisti gala rezultātus prezentēja žūrijai. Konkursā iesniegtās idejas bija neticami labas un vērtīgas, tāpēc izvēlēties uzvarētājus žūrijas komisijai nebija viegli,“ stāsta Samsung “Skolēna digitālais IQ” vadītāja Baltijā Egle Tamelīte.

Pirmo vietu konkursa finālā ieguva skolēnu komanda „Darbmeklis” no Gulbenes novada vidusskolas, Eiropas Tālmācības vidusskolas un Valmieras Viestura vidusskolas. Komandas radītā ideja ir aplikācija, kas savedīs kopā darba devēju un darba ņēmēju - jaunieti, un palīdzēs citos, ar jauniešu nodarbinātību saistītos jautājumos. Komanda plāno ideju attīstīt arī ārpus konkursa. Uzvarētāji saņems 5000 eiro lielu naudas balvu, kā arī Samsung ierīces 5000 eiro vērtībā.

Jaunieši, uzzinot rezultātus, bija ļoti patīkami pārsteigti un saviļņoti. „Tas ir neticami, ka nonācām līdz finālam un uzvarējām, jo sākotnēji necerējām, ka izturēsim konkursa atlases kārtu. Ideja radās pateicoties pašu pieredzei, jo vasarā mums, jauniešiem, ir ļoti grūti atrast darbu, tad nu vairāk laika tiek pavadīts viedtālruņos un pie datoriem. Bet mēs vēlamies darīt ko noderīgu, gūt pieredzi. Tas radīja domu, ka nepieciešams izveidot platformu, kas palīdzētu atrisināt problēmu un būtu atbalsts jauniešiem nodarbinātības jautājumos. Šobrīd vēl neesam izdomājuši, kā tērēsim iegūto naudas balvu, jo to neizvirzījām kā galveno mērķi. Centāmies katrā posmā paveikt labāko, ko spējam,“ uzreiz pēc rezultātu uzzināšanas stāsta „Darbmeklis“ komandas dalībnieki – Māris Jermacāns, Elza Tālberga un  Agnese Keita Birzniece.

Otro vietu un Samsung ierīces 5000 eiro vērtībā iegūs Igaunijas skolēnu komanda „Spotter“. Jaunieši prezentēja rīku, ko pievienot disku golfa diskam, lai spēles laikā to būtu vieglāk atrast. Redzot viedtālrunī diska atrašanās vietu, samazinās spēles laika nobīde un diski netiek pazaudēti.

Trešo godalgoto vietu un Samsung ierīces 3000 eiro vērtībā saņems „ABite“ no Rīgas Teikas vidusskolas. Viņu radītā ideja ir vienota lietotne, kurā jebkurš var izveidot profilu, atzīmējot savus diētiskos ierobežojumus, alerģijas un gaumi. Lietotne, ņemot vērā tādus faktorus kā produkti ledusskapī, dzīvesveids, u.c., piedāvā jaunas receptes un vajadzīgos produktus ievieto grozā - rīkojot pasākumus, tā atrod ēdienus, kas piemēroti visiem.

Finālā prezentētās idejas izvērtēja starptautiska žūrija. Tās sastāvā bija Dace Melbārde, Eiropas Parlamenta deputāte un Kultūras un izglītības komitejas priekšsēdētāja vietniece, Kristīne Pujāte, Zinātnes un izglītības inovāciju centra ZIIC vadītāja, Marija Muruma – Mengele (Maria Murumaa-Mengel), Tartu Universitātes mediju studiju asociētā profesore, Ulari Vīks (Ülari Viik), moderno tehnoloģiju konsultants un komandu vadītājs, Daiva Asada (Daiva Asad), jauniešu aktivitāšu koordinatore vietnē “Drošs internets” – draugiskasinternetas.lt, Migle Mašanauskiene (Miglė Mašanauskienė), Komunikācijas un informācijas programmas koordinatore UNESCO Lietuvas Nacionālās komisijas sekretariātā, Egle Tamelīte (Egle Tamelyte), Samsung “Skolēna digitālais IQ” vadītāja Baltijā.

Konkursā „Solve for Tomorrow“ iesaistījās dažādu jomu un organizāciju pārstāvji, palīdzot jauniešiem ideju radīšanas procesā kā mentori un izvērtējot iesniegtās idejas dažādos konkursa posmos. Iniciatīvas partneri Latvijā ir LR Izglītības un zinātnes ministrija, Valsts izglītības satura centrs, Eiropas Parlamenta Informācijas birojs Latvijā, Zinātnes un izglītības inovāciju centrs, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra, Latvijas Drošāka interneta centrs, Latvijas Jaunuzņēmumu asociācija "Startin.LV", Bērnu un pusaudžu resursu centrs, Rīgas Skolēnu dome un digitālo risinājumu aģentūra “Cube”.