by-cube6726DE18-128E-43E4-B447-D06D47091442icon-password-hideicon-password-showicon-soc-twitterCAD844F2-320D-45C6-B175-AF8D01DF9766icon-soc-whatsapp112CBFE3-B5AA-4B81-8862-89F6C0D8AA7D

No skolēna par uzņēmēju. Vai jaunuzņēmumu idejas var rasties jau skolas solā?

No skolēna par uzņēmēju. Vai jaunuzņēmumu idejas var rasties jau skolas solā?

Vai ir kāds noteikts vecums, kad kļūt par uzņēmēju? Vai jāgaida līdz skolas absolvēšanai, vai idejas savam biznesam var radīt jau skolas laikā? Eksperti ir pārliecināti, ka lieliskas idejas var rasties jau skolas laikā, un patlaban to attīstīšanai un realizēšanai ir pieejami daudz un dažādi konkursi un programmas. Samsung “Skolēna digitālais IQ” partnere un Latvijas Jaunuzņēmumu asociācijas Startin.LV vadītāja Olga Barretu-Gonsālvisa stāsta par dažādajiem ceļiem uzņēmējdarbībā un kādēļ nebaidīties pirmos soļus spert jau skolas skolā.

Skolēniem mūsdienās noteikti ir iespējas radīt idejas un attīstīt tās, veidojot jaunuzņēmumus un veiksmīgu biznesu. Latvijas Jaunuzņēmumu asociācijas Startin.LV vadītāja Olga Barretu-Gonsālvisa uzskata:  “Jaunuzņēmumu komūna ir demokrātiska un brīva no stereotipiem, tajā darbojas dažāda vecuma cilvēki, un vecums nav ierobežojošs faktors ideju tapšanas un attīstīšanas procesā. Drīzāk ierobežojoši faktori mēdz būt komandas, domubiedru vai zināšanu trūkums, bet šo var aizpildīt ar jaunuzņēmumu komūnas palīdzību, piemēram, piesaistot ārējo ekspertīzi vai mentorus”.

“Ceļš uz uzņēmējdarbību mēdz būt dažāds: kāds nostrādā 10 gadus vienā nozarē, apgūst tās specifiku, veido uzkrājumus un tikai tad uzdrīkstas pamēģināt attīstīt savu biznesu, bet kāds cits jau kopš skolas laikiem "deg" par savu ideju un bez jebkādām priekšzināšanām to attīsta, bieži vien piesaistot pirmo finansējumu no ģimenes un draugiem. Viena pareizā ceļa nav, tomēr vienmēr jāapsver, vai esi gatavs riskēt? Vai vari pieņemt, ka veiksme nav garantēta? Jo uzņēmējdarbību un, it īpaši - darbu jaunuzņēmumā, raksturo viens būtisks aspekts – daudz nezināmā, kas sagaida ceļā uz mērķi,” saka O. Barretu – Gonsālvisa.

Jauniešu ideju atbalstam Latvijā nepārtraukti tiek realizēti gan ilgtermiņa, gan īstermiņa projekti un iniciatīvas, tādēļ jauniešiem ar labām idejām jāmeklē iespējas tās realizēt un atrādīt pēc iespējas plašākam cilvēku lokam. Tādējādi sākotnējā ideja tiek testēta, pārbaudīta un uzlabota. Latvijā regulāri notiek hakatoni, un tie nosedz plašu tematu loku. Hakatonu procesā, neatkarīgi no to tēmas un nozares, skolēniem, studentiem un plašākai sabiedrībai ir iespēja iepazīties ar jaunuzņēmumu vidi un tai raksturīgo dinamiku.

“Iesācējiem biznesā patlaban ir ļoti daudz iespēju. Dažāda veida apmācības gan par biznesa pamatiem, gan par advancētākām tēmām piedāvā Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) tādās aktivitātēs un programmās kā biznesa inkubatoru programma, “Inovāciju Akadēmija” vai “Startup skola”. Un tie ir tikai daži no piemēriem. Domājot par uzņēmējdarbības uzsākšanai nepieciešamo finansējumu, arī finansējuma vai līdzfinansējuma iegūšanas iespējas ir vairākas, piemēram, gan LIAA rīkotais “Ideju Kauss”, gan jau pieminētie biznesa inkubatori. Arī Rīgas Dome sniedz atbalstu iesācējiem un pastiprina atbalstu jaunuzņēmumiem,” par topošo uzņēmēju iespējam stāsta O. Barretu – Gonsālvisa.

Viena no iniciatīvām, kurā skolēni šogad varēja pārbaudīt savu ideju potenciālu un procesā iegūt ne vien zināšanas un pieredzi, bet arī vērtīgas balvas, ir Samsung ideju konkurss “Solve for Tomorrow”. Tajā skolēni tika aicināti izstrādāt idejas, kā izmantot tehnoloģijas jēgpilni un ar to palīdzību veicināt tiešsaistē pavadītā laika balansu attiecībā pret laiku, ko pavadām bez viedierīcēm.

“Jaunieši, kuri jau skolas laikā eksperimentē un izmēģina attīstīt dažādas biznesa idejas, visticamāk arī tālākā dzīvē nebaidīsies riskēt un kļūt par uzņēmējiem. Esam droši, ka tādi būs arī mūsu šī gada programmas “Solve for Tomorrow” dalībnieku stāsti, jo konkursa gaitā redzam, kā no augsta potenciāla idejām dažu mēnešu laikā ir tapuši jau reāli biznesa plānu aizmetņi un sperti pirmie soļi iespējamās uzņēmējdarbības virzienā,”papildinaSamsung “Skolēna digitālais IQ” vadītāja Baltijā Egle Tamelīte.

 

Tālu nav jāmeklē lieliski piemēri, kā drosmīgas idejas radušās jau skolas gados - uzņēmuma ‘AirBoard‘ vadītājs Elviss Straupenieks savulaik panāca, ka viņam atļauj dibināt uzņēmumu jau 16 gadu vecumā, neskatoties uz to, ka Latvijā oficiāli to ir atļauts darīt tikai no 18 gadu vecuma.[1] Elvisa stāsts var iedvesmot arī citus jauniešus nebaidīties pastāvēt par savām idejām un cīnīties, lai gūtu iespējas tās realizēt.