by-cube6726DE18-128E-43E4-B447-D06D47091442icon-password-hideicon-password-showicon-soc-twitterCAD844F2-320D-45C6-B175-AF8D01DF9766icon-soc-whatsapp112CBFE3-B5AA-4B81-8862-89F6C0D8AA7D

Taps Latvijas jauniešu netiķete – uzvedības vadlīnijas internetā

Taps Latvijas jauniešu netiķete – uzvedības vadlīnijas internetā

Lai stiprinātu pieklājīgu un atbalstošu uzvedību tiešsaistē, šogad Samsung skola nākotnei ir izsludinājusi projektu konkursu 9.-12. klašu skolēniem “Latvijas jauniešu netiķete”. Skolotājiem tiek piedāvātas arī video lekcijas un darba lapas, ko iespējams izmantot mācību stundās, lai runātu par dažādiem netiķetes tematiem - autortiesību ievērošanu, medijpratību, drošu un ētisku saziņu internetā.

“Mēs arvien biežāk runājam par divām realitātēm online un offline, bet tās abas ir mūsu dzīves sastāvdaļa. Ļoti svarīgi, lai tajās mēs justos labi, droši, piederīgi. Tāpēc šogad runājam ar jauniešiem par pieklājību, atbildību, atbalstu digitālajā saziņā jeb citiem vārdiem – netiķeti,” saka Samsung Skola nākotnei iniciatīvas vadītāja Baltijā Egle Tamelīte, papildinot: “Vislabāk lietas var apgūt darot, tāpēc šogad aicinām pašus jauniešus domāt par digitālo uzvedību un radīt vīziju par pamatprincipiem, kurus uzskata par būtiskiem savā tiešsaistes dzīvē.”

Konkursam projektu var iesniegt vienā no sekojošām kategorijām: privātums un drošība; e-saziņas netiķete skolā (saziņa ar klasesbiedriem, skolotājiem); autortiesības; digitālā uzvedība (digitālais mobings, domu paušana digitālajā vidē, medijpratība). Darbus var gatavot, izmantojot dažādus izpausmes veidus – rakstītu tekstu, infografiku, foto, animācijas, audio vai video u.c. Plašāka informācija par konkursu, izsniedzamajiem darbiem un to formātu, iesniegšanu un izvērtēšanu atrodama www.skolanakotnei.lv/netikete/. Iesniegšanas termiņš – 15. decembris.

“Lai būtu vienkāršāk tapināt projektus, esam izveidojuši arī 6 lekciju kursu, kas papildināts ar darba lapām. Tajās aptverta tematika, kas cieši savijas ar netiķetes virzieniem – autortiesības, medijpratība, drošība un privātums un e-saziņas pamatprincipi. Aicinām gan skolotājus izmantot materiālus mācību procesā, gan arī pašus skolēnus ieskatīties un apgūt ko jaunu,” uzsver E.Tamelīte.

Jāatgādina, ka 73% Latvijas jauniešu atzīst - viņu rīcība digitālajā vidē atšķiras no uzvedības klātienē, liecina Samsung Skola nākotnei veiktā aptauja*. Tiešsaistē ievērojami lielāks skaits jauniešu patērē nelicencētu saturu, neaicināti izpēta citu privāto telpu, izmanto izdomātu identitāti, bezsaistē to darot ievērojami retāk. Aptaujas dati liecina, ka Latvijas jaunieši tiešsaistē dzīvo pēc citiem sociāliem un morāles noteikumiem nekā bezsaistē.

Lejupielādē konkursa "Ļatvijas jauniešu netiķete"plakātu A3 un A4 formātos, un izvietojiet to skolas informācijas stendā. 

* Aptauju veica Samsung Skola nākotnei sadarbībā ar Mindshare 2018. gada augustā un septembrī, aptaujājot 520 respondentus vecumā no 14 - 18 gadiem.

Lejupielādēt Konkurss_Latvijas_jauniesu_NETikete_A4.pdf