by-cube6726DE18-128E-43E4-B447-D06D47091442icon-password-hideicon-password-showicon-soc-twitterCAD844F2-320D-45C6-B175-AF8D01DF9766icon-soc-whatsapp112CBFE3-B5AA-4B81-8862-89F6C0D8AA7D

Teksta meklēšana

Vajadzīgā informācija ne vienmēr ir atrodama vienkārši, tāpēc ir vērtīgi zināt dažas lietas (vairākums no tām derēs jebkurā meklētājā, bet šīs izmantojamas Google):

 

Sāc ar vienkāršāko – ievadi vienu vai divus vārdus. Izmanto atslēgas vārdus, piemēram, nevis “man sāp galva”, bet gan “galvassāpes”. Vēl efektīvāk būtu meklēt vārdu “headache”, jo lielākā daļa informācijas internetā atrodama tieši angļu valodā. Meklēšana nav reģistrjutīga – lielie un mazie burti tiek uztverti vienādi, un interpunkcija tiek ignorēta; ja nepieciešams izmantot simbolus, tie jāliek pēdiņās.

Ieliec meklēto frāzi pēdiņās, lai samazinātu iegūto rezultātu daudzumu. Piemēram, meklējot atsevišķus vārdus – Samsung phones – Google piedāvā vairāk nekā 100 miljonus rezultātu, bet, ieliekot frāzi pēdiņās, “Samsung phones”, rezultātu skaits samazinās vairāk nekā piecdesmit reizes.

Izmanto patiesumvērtības (boolean) rezultātu atbilstības uzlabošanai. Tās ļauj paplašināt, sašaurināt vai precizēt meklējumu virzienu. Iespējams izmantot standarta patiesumvērtības (AND, OR, NOT, NEAR) vai arī to atbilstošās matemātiskās izteiksmes.

  • AND (un; “+”) pievieno meklēšanas rezultātiem papildu vārdus. 
  • NOT (ne; “–”) veic pretēju darbību AND – no rezultātiem izņem vietnes, kurās minēts konkrētais vārds vai frāze.
  • OR (vai; “|”) nozīmē vienu vai otru. Visos meklētājos šis ir noklusējuma režīms – tiks atgriezti visi rezultāti, kuros parādās kaut viens no atslēgas vārdiem. 
  • NEAR ir līdzvērtīgs teksta ielikšanai pēdiņās. Šādi tu meklētājam pasaki, ka vēlies tieši šos vārdus un tieši šajā secībā.

Norādi laika periodu, kurā informācija publicēta vai atjaunota, vai par kuru avotā minēts – “<atslēgas vārdi> <perioda sākums>..<perioda beigas>”. Līdzīgi var veikt meklēšanu arī dažādiem lielumiem, tikai šādā gadījumā pēc atstarpes jāieraksta skaitļu mērvienība – vai tās ir stundas (h), tonnas (t), kilometri (km).

Izmanto tildes simbolu (~), ja nevari atcerēties precīzu meklējamo vārdu. Tas paplašina meklēšanu un iekļauj tajā arī ierakstītā vārda sinonīmus. Piemēram, meklējot “~car”, tiks rādīti arī rezultāti, kuros minēti vārdi “auto”, “automobile” un citi.

Pievieno zvaigznīti vārda vai frāzes priekšā, vidū vai beigās, lai atrastu visbiežāk meklētos vārdus norādītajā kontekstā. Piemēram, meklētājā ierakstot “kā atrast *”, tiek piedāvāti rezultāti, kā atrast gan lētākās aviobiļetes, gan piemērotu darbu, gan savu īsto un vienīgo.

Izmanto operatorus, kas precizē meklēšanas detaļas. Ievēro – starp kolu (:) un atslēgas vārdiem nav jāliek atstarpe. Turklāt atceries – paši atslēgas vārdi nav reģistrjutīgi, bet operatori ir – vienmēr raksti tos ar mazajiem burtiem.

Operators Skaidrojums Piemērs

define:<atslēgas vārds>

atrod svešvārda nozīmi vai definīciju

define:learn

daterange:<datums>–<datums>

meklē rezultātus par konkrētu laika posmu

daterange:010117–310117

intitle:<atslēgas vārds>

meklē atslēgas vārdu nosaukumā
intitle:gummybear

filetype:<paplašinājums> <atslēgas vārdi>

palīdz meklēt dažāda veida dokumentus, tikai jāzina vēlamais datnes paplašinājums
(doc, ppt, xls, pdf, epub, txt u.c.)


filetype:pdf outsiders

"site:<vietnes adrese>"

meklē atslēgas vārdu tikai norādītajā mājaslapā,
iespējams minēt arī valsti vai nozari


site:downforeveryoneorjustme.com twitter

"related:<vietnes adrese>"


atrod lapas, kurām ir līdzīgs saturs kā norādītajai


related:facebook.com

"cache:<vietnes adrese>"

ļauj meklēt informāciju iepriekš apskatītā mājaslapā pat tad, ja dotajā brīdī nav interneta pieejas – tā tiks ielādēta no skatīto lapu atmiņas

cache:skolanakotnei.lv

 

Ja minētie ieteikumi šķiet pārāk sarežģīti, izvēlies Google alternatīvu – izvērsto meklēšanu, kuru meklē sadaļā “Iestatījumi”. Tajā tikai jāaizpilda nepieciešamie lauki.

1.jpg

2.jpg


Piemēri:

Google ir iestrādājusi arī dažādas citas funkcijas, kas atvieglo konkrētu lietu atrašanu. Piemēram, meklējot “<mākslinieks> songs”, iegūsi sarakstu ar konkrētā mūziķa populārākajām dziesmām. Līdzīgi vari iegūt informāciju par praktiski jebko, piemēram, muzejiem, iestādēm, laikapstākļiem un citām lietām. Turklāt Google aizvien šo sarakstu papildina un pilnveido.

Google var palīdzēt arī ar matemātikas mājasdarbu – izmanto darbības zīmes (+, –, *, /) un izrēķini izteiksmes vērtību. Tā māk atrisināt arī sarežģītākus uzdevumus – dažādus augstākās matemātikas vienādojumus un 3D vizualizācijas, piemēram, tanh(y(y^4+5x^4–10(x^2)(y^2))/(x^2+y^2)^4) – iekopē un izmēģini!

 


IEGAUMĒ!

  • Meklēšanas programmu palīgrīki ļauj rezultātu iegūt ievērojami ātrāk!
  • Raksti precīzus atslēgas vārdus, meklētās frāzes liec pēdiņās, norādi laika periodu un izmanto dažādus operatorus.
  • Ja tas šķiet pārāk sarežģīti, izvēlies Google piedāvāto alternatīvu – izvērsto meklēšanu, kuru meklē sadaļā “Iestatījumi”.
  • Lai par Google meklēšanas iespējām uzzinātu vairāk spied šeit!