by-cube6726DE18-128E-43E4-B447-D06D47091442icon-password-hideicon-password-showicon-soc-twitterCAD844F2-320D-45C6-B175-AF8D01DF9766icon-soc-whatsapp112CBFE3-B5AA-4B81-8862-89F6C0D8AA7D

Digitālās tehnoloģijas ir kļuvušas par nozīmīgu līdzdalības un demokrātijas rīku, ļaujot izteikt savu viedokli un ietekmēt lēmumu pieņemšanu. Kā kļūt par aktīvu sociālo un politisko procesu dalībnieku un kā neapmaldīties e-pakalpojumu piedāvājumā?
skatīt citus moduļus

Pilsoniskā aktivitātes piemēri

Demokrātiskā sabiedrībā ikviena iedzīvotāja viedoklis ir svarīgs. Digitālās tehnoloģijas ļauj iegūt informāciju, izteikt savu viedokli, apvienoties domubiedru grupās ne tikai vietējā, bet arī valsts, Eiropas un pasaules mērogā.

Digitālais pilsonis ir indivīds, kuram ir attīstītas prasmes un zināšanas efektīvi lietot internetu un digitālās tehnoloģijas, lai aktīvi piedalītos sociālās un pilsoniskās aktivitātēs, reaģētu uz notikumiem sabiedrībā un pilnveidotu vidi, kurā dzīvojam. 

Pilsoniskās aktivitātes  1.png

 

Lai gan pilsoniskā aktivitāte tiešsaistē ir daudz plašāka nekā tikai sociālo mediju izmantošana, tas ir uzskatāms, ērts un efektīvs veids, kā izteikt savas domas un tikt sadzirdētam. Vairāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju lieto sociālos medijus, kas ļauj izteikt savu viedokli, kā arī izveidot domubiedru grupas – sadaļas, kurās apvienojas dalībnieki, kam ir saistoša kāda kopēja tēma.

Šādas grupas darbojas kā tiešsaistes forumi, vienlaikus izmantojot sociālo tīklu vietņu nodrošinātās funkcijas – tai skaitā ļaujot veidot aptaujas un izziņot pasākumus.

Sociālo tīklu vietnes plaši izmanto ārzemēs mītošie latvieši – dažādās valstīs, reģionos un pilsētās dzīvojošie latvieši ir izveidojuši grupas, kas apvieno tautiešus.

Viena no lielākajām Facebook sociālpolitiskajām grupām ir "Gribu palīdzēt bēgļiem", kuras dalībnieki (vairāk nekā 2800, 2016) vēlas sniegt dažādu palīdzību patvēruma meklētājiem un bēgļiem. Lasi vairāk šeit

Mēs esam dažādi, un mums katram ir svarīga kāda joma, ko vēlamies ietekmēt, mainīt. Tāpēc arī mūsu rīcība, pilsoniskā aktivitāte var izpausties visdažādākajās nozarēs – dabas aizsardzība, mākslas iniciatīvas, balsojumi par sportistiem (piemēram, Kristaps Porzingis #NBAVote), politika u.c. Viedokļa Mēs esam dažādi, un mums katram ir svarīga kāda joma, ko vēlamies ietekmēt, mainīt. Tāpēc arī mūsu rīcība, pilsoniskā aktivitāte var izpausties visdažādākajās nozarēs – dabas aizsardzība, mākslas iniciatīvas, balsojumi par sportistiem (piemēram, Kristaps Porzingis #NBAVote), politika u.c.

Viedokļa izteikšana ir svarīga, jo tai seko konkrēti lēmumi, politiķu rīcība. Šeit daži piemēri, kas parāda to attīstību:

 

Papildus brīvdiena (2014. gada 3. februāris)

  • Vispārējo latviešu dziesmu un deju svētku noslēguma diena būs svētku diena, un, ja noslēguma koncerts iekritīs sestdienā vai svētdienā, nākamā darbdiena būs brīvdiena. To paredz Saeimas 2016. gada 2. oktobrī galīgajā lasījumā atbalstītie grozījumi likumā “Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām”.
Pilsoniskās aktivitātes  2.pngAvots: (lsm,lv, 02.10.2014, "Diena pēc Dziesmu un deju svētkiem būs brīvdiena").

 

 

Balsojums pret glisofātu – Eiropas Pilsoņu iniciatīva

Pilsoniskās aktivitātes  3.pngAvots: (Idf.lv, 19.06.2017, "Vairāk nekā 1 miljons eiropiešu iestājas pret glifosātu").

 

 

Petīcija pret grozījumiem par koku ciršanu (2017)

  • Sabiedriskā iniciatīva "100 kailcirtes Latvijas simtgadei", kurā apvienojusies virkne organizāciju un privātpersonu, 2017. gada augustā sākusi parakstu vākšanu petīcijai pret Zemkopības ministrijas virzītajiem grozījumiem mežu ciršanas noteikumos. "Zemkopības ministrija ir sagatavojusi un aktīvi virza apstiprināšanai Ministru kabinetā grozījumus noteikumos "Par koku ciršanu mežā", kas paredz atļaut kailcirtes piekrastē – platībās, kur līdz šim tās nav atļautas, kā arī samazināt koku ciršanas caurmēru visā valstī. Šie grozījumi vēl vairāk pastiprinās mežu izstrādes intensifikāciju, samazinās pieaugušo mežu platības visā Latvijā un palielinās mežu fragmentāciju, kas graujoši ietekmē dabas daudzveidību." Iniciatīvas mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību ierosinātajiem grozījumiem, to ietekmei uz mežu un iesaistīt plašu cilvēku loku diskusijā par to, kā Latvijā tiek veidota mežu apsaimniekošanas politika. Iniciatīvas veidotāji aicina visus Latvijas iedzīvotājus iepazīties ar plānotajiem grozījumiem un paust savu attieksmi, parakstot petīciju "Par mežiem!" akcijas vietnē. Petīciju plānots iesniegt Ministru prezidentam Mārim Kučinskim.

     

TAS IR INTERESANTI!

Sociālie mediji saista lielu sabiedrības daļu, un diemžēl ikviens var kļūt arī par viltus informācijas upuri, tāpēc – pirms dalies ar ziņu vai izsaki savu viedokli, kritiski izvērtē, vai informācija ir patiesa, aktuāla un balstās argumentos . Nesen Latvijas sabiedrībā plašu rezonansi guva aicinājums atlaist Saeimu. 

Tās autors Aivis Plotiņš sociālajā tīklā Facebook izveidoja aptauju, vai vajadzētu atlaist parlamentu. Viena sekotāja FB pie aptaujas pielika saiti uz ziņu, ka internetā iespējams parakstīties par Saeimas atlaišanu. Tradicionālajos medijos šī ziņa netika publicēta, jo pat tad, ja izdotos savākt nepieciešamos 155 tūkstošus parakstu un referendumā vairākums nobalsotu par Saeimas atlaišanu, jaunas vēlēšanas notiktu tikai pāris mēnešus pirms kārtējām vēlēšanām, kas tāpat jau gaidāmas 2018. gada oktobrī. 

Toties Facebook troksnis bija tāds, ka paviršam sekotājam varētu likties: parlamentu var atlaist jau rīt un to var pieprasīt atlaist arī internetā! Aivis Plotiņš pats bija pārsteigts par ziņas straujo izplatīšanos, jo bija ievietojis to kā joku.

 

Pilsoniskās aktivitātes  4.pngAvots: (rebaltica.lv, 07.12.2016, "Kā nopelnīt naudu ar viltus ziņām,").

 


IEGAUMĒ!

  • Ik dienu vietējā, valsts, Eiropas un pasaules līmenī tiek pieņemti lēmumi, kas ietekmē arī tavu ikdienu. Vai visi tie tev šķiet pareizi? Vai tu izteici savas domas pirms šo lēmumu pieņemšanas? Veido tādu vidi un dzīvi, kādu vēlies. Neļauj citiem domāt tavā vietā!
  • Ja Tev nav 18, tas nenozīmē, ka Tev nav sava viedokļa un nevari to izteikt! Atceries, ka ManaBalss.lv Tu vari balsot no 16 gadu vecuma!

1. Kura no frāzēm neatbilst demokrātijas principiem?