by-cube6726DE18-128E-43E4-B447-D06D47091442icon-password-hideicon-password-showicon-soc-twitterCAD844F2-320D-45C6-B175-AF8D01DF9766icon-soc-whatsapp112CBFE3-B5AA-4B81-8862-89F6C0D8AA7D

Digitālās tehnoloģijas ir kļuvušas par nozīmīgu līdzdalības un demokrātijas rīku, ļaujot izteikt savu viedokli un ietekmēt lēmumu pieņemšanu. Kā kļūt par aktīvu sociālo un politisko procesu dalībnieku un kā neapmaldīties e-pakalpojumu piedāvājumā?
skatīt citus moduļus

Sabiedrības līdzdalība un aktivitāte

Demokrātiskā sabiedrībā ir iespējamas daudzveidīgas līdzdalības formas – no kvalitatīvas informācijas ieguves un viedokļu izteikšanas līdz piketiem, mītiņiem, streikiem, mākslas performancēm, grafiti vēstījumiem u.c., taču arvien populārākas kļūst līdzdalības formas, kas īstenojamas ar digitālo tehnoloģiju starpniecību. Tas ir ērti, mūsdienīgi un ļauj piesaistīt plašas sabiedrības masas.

Latvijas iedzīvotājiem ir pieejami daudzveidīgi tiešsaistes rīki un pakalpojumi, kas noder gan politiskajā līdzdalībā, gan savu ikdienas situāciju risināšanā. Taču pakalpojumu pieejamība pati par sevi nenozīmē, ka iedzīvotāji tos izmanto – svarīgs faktors ir lietotāju zināšanas un prasmes, kā arī indivīdu pašu noteiktie rīcības mērķi un saskatītie ieguvumi. Lasi vairāk šeit.

Digitālā līdzdalība īstenojas caur iesaistīšanos tiešsaistes aktivitātēs:

  • iegūstot informāciju;
  • izsakot daudzveidīgus viedokļus, atbalstot idejas sociālajos tīklos, diskusiju forumos, portālos;
  • problēmas risinot sadarbībā, pašorganizējoties (Wikipedia, lietošanas pamācības, domubiedru grupas u.c.);
  • pārvirzot ziņu plūsmas (blogojot, Twitter) – izceļot svarīgas ziņas savos sociālajos tīklos, daloties ar tām, uzsākot diskusijas.

Visi minētie procesi nodrošina demokrātiskas sabiedrības pastāvēšanu, kurā ikviens iesaistās sabiedrisko procesu apspriešanā, zina mehānismus, kā tos ietekmēt un atbildīgi panākt vēlamo rezultātu.

Latvija var lepoties ne tikai ar ātru internetu, bet arī ar veiksmes stāstiem e-demokrātijas un efektīvas sabiedrības līdzdalības jomā. Kā viens no spilgtākajiem e-demokrātijas piemēriem Latvijā  ir portāls ManaBalss.lv, ko piecu gadu laikā ir izmantojuši jau 70% Latvijas iedzīvotāju.

Šajā portālā iniciatīvas var ierosināt un parakstīt ikviens Latvijas pilsonis, kurš sasniedzis 16 gadu vecumu. Katra iniciatīva, ko paraksta vismaz 10 000 pilsoņu un kas atbilst Saeimas juridiskajiem kritērijiem, nonāk apspriešanai Saeimā. Pateicoties ManaBalss.lv, par likumiem ir kļuvušas vairākas iedzīvotāju idejas.

Arī šobrīd ir ierosinātas vairākas iniciatīvas un tiek vākti paraksti idejas iesniegšanai Saeimā. Vari sekot līdzi gan balsu skaitam, gan uzzināt vairāk par to mērķi. Piemēram, šobrīd vari balsot par to, lai tiktu atļauts labais pagrieziens, luksoforā degot sarkanajai gaismai, ja tas netraucē citiem vadītājiem un cilvēkiem. Iniciatīva ierosināta 21.08.2017.

Sabiedrības līdzdalība un aktivitāte.JPGAvots: Atļaut labo pagriezienu uz sarkano gaismu, ja tas netraucē citiem vadītājiem un cilvēkiem, ManaBalss.lv, 07.04.2017

 

Plašs sabiedrības viedoklis ir svarīgs ikvienā jomā, tāpēc Latvijā kopš 2014. gada arī Eirovīzijas konkursa nacionālajā atlasē skatītāji par dziesmām var balsot, ne tikai zvanot vai sūtot īsziņas no telefona, bet arī internetā. Ekrānšāviņā redzama iedzīvotāju aktivitāte un tās sadalījums 2016. gadā.  Lasi vairāk šeit.

Sabiedrības līdzdalība un aktivitāte.JPGAvots: Skatītāju balsojums "Supernova" finālā, delfi.lv

 

TAS IR INTERESANTI

Latvija kā demokrātiska valsts aizsargā vārda brīvību, iespēju brīvi paust savus uzskatus, saņemt objektīvu informāciju, būt sociāli iesaistītiem. Šos procesus regulē Mediju politikas pamatnostādnes 2016.–2020. gadam, kas balstītas Satversmes 100. pantā, nosakot “Ikvienam ir tiesības uz vārda brīvību, kas ietver tiesības brīvi iegūt, paturēt un izplatīt informāciju, paust savus uzskatus. Cenzūra ir aizliegta.” Vārda brīvība un viedokļu daudzveidība ir svarīga ikvienai demokrātiskai iekārtai. Lasi vairāk šeit.

Mediju politikas pamatnostādnes paredz plašu sabiedrības izglītošanu, kā arī mediju pratības pilnveidi skolās, lai panāktu ikviena sabiedrības pārstāvja iesaistīšanos un nodrošinātu līdzvērtīgas iespējas saņemt daudzveidīgu informāciju, pašam piedalīties sabiedriskajos procesos.

Par līdzdalības un informētības nozīmi veiksmīgā sabiedrības attīstībā runāts arī Latvijas ilgtspējīgas attīstības stratēģijā (Latvija 2030), kurā kā viens no stratēģiskajiem principiem izcelta līdzdalība: “Ilgtspējīga attīstība pieprasa arī zināmu attieksmes un paradumu maiņu, kā arī sabiedrības aktīvu iesaisti.

Tikai ar aktīvu sabiedrības lielākās daļas līdzdarbošanos politikas veidošanas un īstenošanas procesā, kultūras un mākslas jomās un iedzīvotāju vietējās kopienas aktivitātēs ir iespējams rast optimālus risinājumus dažādām situācijām, veicināt sabiedrības saliedētību un informētību.” Lasi vairāk šeit.

Latvija var lepoties ne tikai ar ātru internetu, bet arī ar veiksmes stāstiem e-demokrātijas un efektīvas sabiedrības līdzdalības jomā. Viens no spilgtākajiem e-demokrātijas piemēriem ir portāls

 


 IEGAUMĒ!

  • Digitālās tehnoloģijas un sociālie mediji ir kļuvuši par nozīmīgu līdzdalības un demokrātijas rīku sabiedrībā.
  • Digitālais pilsonis pilnvērtīgi izmanto digitālās tehnoloģijas, iesaistoties sev svarīgu jautājumu apspriešanā, izmantojot e-pārvaldes sniegtās iespējas!
  • Digitālā līdzdalība nenozīmē tikai iesaistīšanos politisku lēmumu apspriešanā. Arī balsojums par mīļāko dziesmu ir sava viedokļa paušana!