by-cube6726DE18-128E-43E4-B447-D06D47091442icon-password-hideicon-password-showicon-soc-twitterCAD844F2-320D-45C6-B175-AF8D01DF9766icon-soc-whatsapp112CBFE3-B5AA-4B81-8862-89F6C0D8AA7D

Attēlu glabāšana

Kopš pieejama digitālā fotogrāfija, nedrošas glabāšanas dēļ pastāv risks zaudēt daļu no attēlos iemūžinātajām atmiņām. Bilžu daudz, tomēr ierīces atmiņa, lai arī ar katru jauno modeli lielāka, ir ierobežota. Rodas jautājums – kur un kā droši glabāt fotogrāfijas?

Veido kategorijas. Lai vieglāk atrastu konkrētu fotogrāfiju, attēli ir loģiski jāorganizē. Tipiska kārtošanas sistēma ir likt mapēs pa gadiem, tad pa ceturkšņiem vai mēnešiem un tikai tad pa notikumiem (māsas kāzas, Austrijas ceļojums utt.). Var arī veidot mapes pa tēmām, piemēram, ģimenes bildes, un likt arī notikumu apakšmapes, lai tās nav izkaisītas dažādās mapēs desmit gadu garumā. Ja tev ir izdomāta sava sistēma, iespējams izmantot arī programmas, kas veido attēlu katalogus, piemēram, Adobe Lightroom. Katalogs ievērojami atvieglo konkrētās bildes atrašanu.

Izvērtē, pirms noglabā. Ja nevari izlemt, vai attēlu ir vērts paturēt, atbildi uz diviem jautājumiem: “Vai man būs žēl, ja šīs fotogrāfijas vairs nebūs?” un “Vai šai fotogrāfijai ir savs stāsts?” Ja atbilde kaut uz vienu jautājumu ir “jā”, to ir vērts paturēt. Ja par kādu bildi šaubies, paturi to un pēc kāda laika izvērtē atkārtoti. Protams, ir izstrādātas arī lietotnes, kas šo procesu padara vienkāršāku, piemēram, Slidebox un Tidy, kas ar “swipe” pieeju attēlu izdzēš vai ievieto izvēlētajā albumā.

Svarīgās datnes glabā vairākās vietās. Ja attēls atrodas tikai tavā viedierīcē un ar to negaidīti kas atgadās (piemēram, nokļūst ūdenī), foto iet zudībā. Tas ir iemesls, kāpēc bildes ieteicams turēt personālajā datorā, ārējā datu uzglabāšanas ierīcē (SD kartē, USB, DVD, ārējā cietajā diskā u.c.), kā arī mākonī.

Pastāv daudzas funkcijās nedaudz atšķirīgas mākoņglabātuves, kur un kā turēt un organizēt savas fotogrāfijas, tikai jāatrod savām vajadzībām piemērotākā. Populārākās attēlu uzglabāšanas vietnes:

Flickr

1 TB atmiņa attēlu glabāšanai bez maksas (līdz pat 300 000 bilžu), analizē fotogrāfijas ar attēlu atpazīšanas algoritmiem un sašķiro, automātiski augšupielādē, ir iespēja rediģēt, bet pieejams tikai tiešsaistē.

Google Photos

vari glabāt neierobežotu daudzumu video un fotogrāfiju, bet ierobežota to kvalitāte (līdz 12 megapikseļi bildēm, 1080p video; par augstāku kvalitāti jāpiemaksā), pēc noklusējuma bildes organizē pēc datumiem, bet iespējams kārtot citādi; foto var glabāt tikai mākonī (nedublēt), pieejama arī meklēšana, izmantojot citu attēlu.

Amazon Prime

neierobežots apjoms fotogrāfiju, par 99 eiro gadā tās tiek automātiski pieglabātas (back-up) – tas ietver 10 GB video un citu dokumentu vietas, ko vari dalīt ar 5 ģimenes locekļiem.

Ja šīs nešķiet labākās vietnes tieši tavām vajadzībām, apskati iCloud, ShoeBox, OneDrive, Dropbox vai meklē citu risinājumu internetā.


IEGAUMĒ!

  • Attēlu glabāšanai un pārvaldīšanai nepieciešama tev piemērota sistēma vai katalogs.
  • Šķirojot fotogrāfijas, atstāj unikālās vai tās, kam ir savs stāsts.
  • Svarīgās datnes, tai skaitā fotogrāfijas, glabā vairākās vietās – datorā, ārējā datu uzglabāšanas ierīcē vai mākonī.