by-cube6726DE18-128E-43E4-B447-D06D47091442icon-password-hideicon-password-showicon-soc-twitterCAD844F2-320D-45C6-B175-AF8D01DF9766icon-soc-whatsapp112CBFE3-B5AA-4B81-8862-89F6C0D8AA7D

Gaisma

Fotogrāfija veidojas tad, kad pietiekami tumšā telpā (fotoaparātā) iekļūst relatīvi neliels gaismas daudzums. Fotoaparāta uzdevums ir uztvert gaismu un pēc tam to ierakstīt kādā gaismas jutīgā objektā (sk. attēlu), digitālajām kamerām – foto sensoros. Tā kā fotografēšana ir zīmēšana ar gaismu, ir lietderīgi iemācīties izmantot gaismu savās interesēs.

Šai tēmā tu:

  • Uzzināsi, kāpēc fotografējot tik svarīga ir gaisma.


Bildes kvalitāti, pirmkārt, ietekmē gaismas avota izmēri. Fotogrāfija ir izdevusies, ja tā ir tieši tik izgaismota, cik bijis plānots. Ja attēls ir par tumšu vai gaismas bijis par maz, tas nebūs acīm tīkams. Līdzīgi ir ar pārgaismotām fotogrāfijām. Svarīgs ir arī attālums  – jo tālāk novietosi gaismas avotu, jo mazāks tas būs, tāpēc gaisma būs blāvāka. Gaismas atstarošana un izkliedēšana arī palielina attālumu, kas tai jāveic līdz objektam. Ar ēnām ir pretēji – jo tuvāk gaismas avots, jo spēcīgāka ēna no tā kritīs. Ēnas fotogrāfijai dod dziļumu un parāda, no kuras puses nāk gaisma. 

giphy1.gif

giphy.gif

Avots: http://herzog.io, 2014, "Schattenspiel GIF Portraits".


Gaismai ir krāsa
.
Mūsu acis ir pieradušas pielāgoties gaismas krāsas izmaiņām tik ļoti, ka mēs paši to vairs nejūtam, bet dažādi gaismas avoti rada dažādas krāsas, turklāt katra atstarošanās papildina gaismu ar konkrētās lietas krāsas niansi. Gaisma ietekmē ne tikai ekspozīciju, bet arī attēla noskaņu, galvenokārt ar gaismas krāsas temperatūru. Maigāka gaisma uzlabo bildi, pakāpeniska pāreja no gaismas uz ēnu piesaista uzmanību fotografētajam objektam, turklāt novirza uzmanību no nepilnībām, piemēram, plankumiem un grumbām, ko spēcīga gaisma izceļ. 


DABĪGĀ GAISMA

Dabīgā gaisma vienmēr būs vislabākā, tomēr saule var būt ne tikai fotogrāfa labākais draugs, bet arī lielākais ienaidnieks. Vienkāršākais veids, kā iegūt labu attēlu, ir fotografēt ar sauli aiz muguras (saka arī – fotografēt līdzi saulei). Tādā veidā viegli varēsi izvairīties no tā, ka objekts ir tumšāks un ēnaināks nekā fons.

Vieglāk ir fotografēt no rīta vai vēlā pēcpusdienā, jo tad saules gaisma nav tik spēcīga. Palīdzēt var arī mākoņi un migla – tie darbojas kā gaismas izkliedētāji.

Iekštelpās un ierobežotas gaismas apstākļos izmanto zibspuldzi.