by-cube6726DE18-128E-43E4-B447-D06D47091442icon-password-hideicon-password-showicon-soc-twitterCAD844F2-320D-45C6-B175-AF8D01DF9766icon-soc-whatsapp112CBFE3-B5AA-4B81-8862-89F6C0D8AA7D

Kā izveidot pārliecinošu vēstījumu

Domāšana ir sarežģītu procesu kopums, kurā jāprot atšķirt lieko informāciju no būtiskās, jāatrod fakti un pierādījumi, jāsecina un jāizdara pieņēmumi. Tātad kritiski domājošs cilvēks netic visam, ko raksta. Viņš, lasot ziņu, meklē argumentus un arī pats teksta veidošanā izmanto argumentus, lai apliecinātu izteiktās domas patiesumu. Šīs prasmes ir mērķtiecīgi jāattīsta, jo tikai kritiski domājoši cilvēki nekļūst par propagandas upuriem, nenotic tam, ka ir laimējuši miljonu loterijā, nepērk par 1 eiro augstākās kvalitātes itāļu apavus, kas nāk no Ķīnas, utt. Protams, ne vienmēr teksts ir jābalsta argumentos, jāņem vērā vēstījuma mērķis, forma un adresāts.

Argumentēt nozīmē atrast veidu, kā savienot domu, kuru vēlies pierādīt, ar apgalvojumiem, kas to pamato. Argumentētam viedoklim ir jābūt pamatotam ar loģiskām tēzēm un jābalstās pierādījumos.

Pirms argumentēšanas jāveic kārtīga jautājuma izpēte. Lasi grāmatas, skaties video, ja iespējams, piedalies klātienes vai tiešsaistes pasākumos, kuros iztirzā konkrēto tēmu – izmanto tehnoloģiju piedāvātās iespējas informācijas iegūšanā. Centies jautājumu izpētīt no dažādiem aspektiem.

Labs arguments sastāv no 3 daļām – apgalvojuma, tā paskaidrojuma un pierādījumiem:

SSN_arguments_1000px.png

Apgalvojums ir atzinums, kura patiesība ir jāpierāda.

Paskaidrojums pamato un izvērš apgalvojumā izteikto domu, atbild uz jautājumu “Kāpēc es tā domāju”.

Pierādījumi Ir divu veidu pierādījumi – fakti un viedokļi. Fakti ir informācija, kuru iespējams pārbaudīt vai pierādīt, piemēram, zinātniski mērījumi, novērojumi, dabas likumi, statistika. Viedoklis ir kāda jomas eksperta uzskats.


Veidojot argumentu, ir jāpārliecinās, ka visi avoti ir ticami. Labi pierādījumi sniedz pārliecību par apgalvojumā izteikto domu.


Svarīgi!

  • Noteikti piemini, kāpēc izklāstītais apgalvojums ir svarīgs, kāda ir tā nozīme!
  • Pajautā sev, kādi varētu būt pretargumenti, un atbildes uz šiem jautājumiem jau iestrādā tekstā.
  • Vienmēr padomā, kam tu raksti.

Lai pilnveidotu savas spriešanas un argumentēšanas spējas, vari izmantot arī dažādas lietotnes, piemēram Argument Wars.


IEGAUMĒ!

  • Lai spētu labi argumentēt, ir labi jāpārzina tēma.
  • Labs arguments sastāv no apgalvojuma, paskaidrojuma un pierādījuma.