by-cube6726DE18-128E-43E4-B447-D06D47091442icon-password-hideicon-password-showicon-soc-twitterCAD844F2-320D-45C6-B175-AF8D01DF9766icon-soc-whatsapp112CBFE3-B5AA-4B81-8862-89F6C0D8AA7D

Kompozīcija

Pats svarīgākais likums fotografējot – aizpildi kadru ar to, kas tev patīk, un izmet visu lieko. Tomēr ir vēl dažas lietas, ko ir vērts zināt. Piemēram, lai fotogrāfija izdotos laba, ir svarīgi veidot pareizu kompozīciju. Starp citu, runā, ka Instagram sākotnēji pieļāva tikai kvadrātveida fotogrāfijas tieši tāpēc, lai bildi būtu grūtāk sabojāt no kompozīcijas viedokļa. 


Kompozīcija
ir mērķtiecīgi veidots māksliniecisko elementu izkārtojums. Ir šādi kompozīciju veidi: 

  • centrālā kompozīcija,
  • zelta griezums,
  • trešdaļas likums (Avots: uzdevumi.lv, 2017, "Kompozīcija"). 

Visbiežāk sastopamais (visticamāk, arī tavā telefona kamerā iebūvētā iespēja) ir trešdaļas likums. Ko tas nozīmē? Lai gan pirmā doma varētu būt kaķi likt kadra vidū (jo viņš taču ir tas, ko fotografē), daudz labāk būs, ja to izvietosi kādā līniju krustpunktā. Ideālā gadījumā būtu arī līnijas kadrā pielāgot tā, lai tās sakrīt ar palīglīnijām fotoaparātā (piemērā – skaidrās un sapludinātās attēla sadaļas).


tresdala.gif

Reizēm kadrā redzamās līnijas nav horizontālas vai vertikālas. Šādā gadījumā vērts atcerēties zelta trīsstūra likumu. Kadrā novelk diagonāli tajā virzienā, kādā stiepjas kadra vadošā līnija. Pēc tam pārējos objektus savieto ar perpendikuliem, kas novilkti pret diagonāli no abiem pārējiem stūriem. Līdzīgi kā trešdaļas likums arī šis palīdz atrast objektu un līniju vietu kadrā.

trijst_3.gif
Zelta trīsstūra likums balstās uz zelta griezuma proporcijām, kas nozīmē, ka katra daļas laukumam jābūt vienādam ar nākamo divu (pēc lieluma mazāku) laukumu summu.

zelta_griezums.gif
Izvēloties kompozīciju, ir vērts padomāt arī par perspektīvu – kā plāno objektu parādīt? No kuras vietas un kādā leņķī bildēsi? Kuram no šiem attēliem tu spiestu “Patīk”?

Kompozīcija att. 4.jpg.png

 

IEGAUMĒ!

  • Fotogrāfijas kadrs jāplāno – ja ņemsi vērā kompozīcijas pamatlikumus, to izdarīt būs ievērojami vienkāršāk. 
  • Trešdaļas likums liek fotografējamos objektus izvietot režģa (2 horizontālu un 2 vertikālu līniju) krustpunktos vai uz līnijām.
  • Nestandarta fotogrāfijām izmanto zelta trīsstūra vai zelta griezuma proporcijas.

1. Savieto dotos attēlus ar tiem atbilstošajiem kadrējuma aprakstiem!

  • daļa no kopplāna, lielāku uzsvaru liekot uz filmējamo objektu, tomēr joprojām redzams, kā tas mijiedarbojas ar apkārtējo vidi

  • parāda objektu pilnā tā izmērā, tiek izmantots, lai raksturotu vidi, kurā objekts atrodas

  • fokusējas uz objektu tuvumā, tas, uz ko skatītājam jāvērš uzmanība, satur detaļas