by-cube6726DE18-128E-43E4-B447-D06D47091442icon-password-hideicon-password-showicon-soc-twitterCAD844F2-320D-45C6-B175-AF8D01DF9766icon-soc-whatsapp112CBFE3-B5AA-4B81-8862-89F6C0D8AA7D

No idejas līdz uzmetumam

Ideja

Pirms ķeries klāt infografikas veidošanai, ir svarīgi saprast, ko ar to gribi pateikt. Izdomāt labu stāstu ir puse darba. Vai tev ir unikāli dati, ko vēlies prezentēt, vai arī jautājums, kuru centies atrisināt? Varbūt svarīgi ir parādīt sakarības starp divām dažādām idejām?

Pajautā sev:

 • Kas ir tavas infografikas mērķauditorija un kāda informācija tai ir saistoša?
 • Vai tavu auditoriju saista zinātniski dati un statistika vai aizraujoši fakti?
 • Vai vari savu ideju izskaidrot ar vārdiem, attēliem vai grafikām? Varbūt daudz piemērotāks ir bloga ieraksts vai īss video?


Uzmetums

Pirms izvēlies infografikas izveides rīku, vispirms uz papīra ieskicē, kā tā izskatīsies. Sadali savu domu un argumentus mazākās daļās. Veido organisku un racionālu plūsmu, kas palīdzēs lietotājam pievērst uzmanību tavai ziņai. Labā infografikā teksta un vizuāļu attiecība ir sabalansēta ar tukšām vietām, lai vadītu lasītāju caur datiem pareizajā secībā. Ierastākais infografikas formāts ir vertikāls.

 • Veidojot infografiku, izmanto vienkāršas diagrammas. Ja tās nav nepieciešamas – skaitļus un vārdus. Uzsver teiktā jēgu, nevis liec cilvēkam pašam interpretēt datus. Izmanto fotogrāfijas, statistiku, citātus – jebkādus vizuāļus, kuri palīdz sasniegt mērķi. Neaizmirsti matemātikas un informātikas stundās apgūto – visām asīm jābūt proporcionālām to skaitliskajām vērtībām un apzīmētām ar atbilstošiem apzīmējumiem.
 • Virsrakstam jāpiesaka infografikas tēma, jāpiesaista uzmanība, kā arī jābūt gana īsam, lai to izdarītu ātri.
 • Ar diviem fontiem būs pilnīgi pietiekami, bet tiem abiem jābūt no vienas fontu saimes – vai nu Sans Serif (modernāks un vairāk piemērots digitālajai videi), vai arī Serif (tradicionālāks un biežāk izmantots drukātajos materiālos). Burtu izmēram jābūt tādam, lai tos var izlasīt bez piepūles.

  infografiks1.png
Avots: (designzzz.com, 07.2017."How to Influence the Readers Mind through Font Psychology").

 • Izvēloties krāsas, izmanto kādu tiešsaistes rīku, kas palīdz saskaņot krāsu kombinācijas, piemēram, – Adobe Kuler, Paletton. Atceries, ka pārāk daudz dažādu krāsu traucēs uztvert saturu.
 • Ja iespējams, pirms publicēšanas apskati infografiku melnbaltu. 7–10% cilvēku neredz kādu toni, līdz ar to viņiem attēls izskatās citādi.
  kr_mb_1.gif kr_mb_2.gif
 • Infografikas ieteicamie izmēri: 600 px platums, līdz 8000 px garums. Lielumam nevajadzētu pārsniegt 1,5 MB.