by-cube6726DE18-128E-43E4-B447-D06D47091442icon-password-hideicon-password-showicon-soc-twitterCAD844F2-320D-45C6-B175-AF8D01DF9766icon-soc-whatsapp112CBFE3-B5AA-4B81-8862-89F6C0D8AA7D

Pašbildes

Neskatoties uz izplatīto viedokli, mūsdienu jaunieši nav pašbilžu jeb selfiju kustības radītāji. Par pašbilžu pionieri uzskatāms renesanses mākslinieks Rembrants (1606–1669) – viņš ir uzgleznojis vairāk nekā 90 pašportretus! Mūsdienās neņemam rokās otu, lai gleznotu sevi, bet nospiežam pogu fotokamerā – un gatavs! Ievietojam sociālajos tīklos un gaidām “Patīk”!
Svarīgi – ja uzņem pašbildes, tad dari to kvalitatīvi! 


Ar ko pašbilde atšķiras no parastas fotogrāfijas? To uzņem, turot viedtālruni vai fotokameru savā rokā un tai raksturīgs īpatnējs lenķis, jo fotogrāfijas tiek taisītas no augšas vai apakšas. 

Ja vēlies uzņemt labu pašbildi, ievēro 10 vienkāršus likumus:

 • Ļoti būtiska ir kompozīcija. Pašbildes, kurās ir iecentrēta tava seja, vairāk atgādinās kādas apliecības bildi.
 • Neaizmirsti padomāt par fonu – tas nedrīkst būt traucējošs, un tam vajadzētu būt gana interesantam, ja vien visu pašbildi neaizņem tu pats vai tavi draugi. Labs fons vienmēr būs daba, taču vairies no dīvainiem objektiem tieši aiz galvas.
 • Domā par kadrējumu. Liekās attēla daļas vienmēr var nogriezt, bet par to vērts domāt jau fotografēšanas laikā. Pietuvinot kameru pārāk tuvu sejai, var gadīties, ka deguns izskatās garāks un acis mazākas. Ja vēlies samazināt fonu, tā vietā, lai pietuvinātu fotoaparātu tuvāk sejai, nedaudz pietuvini tā skatu (zoom in). Tas samazinās bildes detalizāciju, līdz ar to fons kļūs nesvarīgs.
 • Gaisma ir veiksmes atslēga! Pašbildēs stingrs “nē” ir fluorescējošajām vai LED spuldzēm, jo tās ādai liek izskatīties neveselīgi zilai, zaļai vai iedzeltenai. Ņem vērā iepriekš apgūto par gaismu un ēnām. Ideāli, ja gaismas avots atrodas nedaudz virs acu līmeņa (ja tā atradīsies sānis vai aiz tevis, radīsies liekas ēnas) un ir izkliedēts (neizkliedēta gaisma var likt pierei spīdēt un palielina sarkano acu iespējamību). Jo labāka būs gaisma, jo veiksmīgāka pašbilde!
 • Eksperimentē, atrodi labāko leņķi! Lielākajai daļai cilvēku ir smukā un ne tik smukā sejas puse, jo dabā nekas nav pilnīgi simetrisks. Lai noslēptu potenciālu dubultzodu, izvirzi zodu uz priekšu, novieto kameru nedaudz virs sevis, minimāli vērstu uz leju, un skaties augšup. Pleciem nevajadzētu būt paralēli kamerai vai uzrautiem uz augšu, pagriez tos nedaudz pa kreisi vai labi.
 • Patiesums ir pašbildes sirds! Esi priecīgs vai bēdīgs, sarūgtināts vai pārlaimīgs, aizrautīgi smejošs vai kautrīgi smaidīgs – ir svarīgi, lai tavā sejā būtu lasāmas emocijas. To visvieglāk panākt, taisot pašbildi emociju iespaidā, nevis cenšoties tās objektīva priekšā radīt mākslīgi. Bieži vien vismuļķīgākās pašbildes ir vislabākās, jo tajās ir patiesas izjūtas.
 • Izcel svarīgāko! Ja ar pašbildi vēlies parādīt ko jaunu vai akcentēt kādu lietu, piemēram, jaunas saulesbrilles, auskarus vai frizūru, pārliecinies, ka liec uzsvaru uz izceļamo objektu. Un akcentē tikai vienu!
 • Esi oriģināls! Pašbilde ir jebkura fotogrāfija ar tevi, kuru uzņem tu pats. Tai nav obligāti jābūt sejai, tās var būt tikai kājas vai kreisās rokas īkšķis.
 • Izvēlies atbilstošu kameru. Telefona priekšējā kamera dod iespēju apskatīties, kāds foto izskatīsies, pirms to uzņem. Savukārt aizmugurējai kamerai ir lielāka izšķirtspēja, līdz ar to attēls būs kvalitatīvāks.
 • Izdomā kā turēt viedierīci. To vari darīt ar vienu roku, tā panākot īpašo leņķi, ar abām rokām – it kā vieglāk, bet rokas veido tādu kā rāmi, vai ar papildierīci, piemēram, monopodu.


IEGAUMĒ!

 • Pašbilde ir fotogrāfija, kurā redzams pats tās autors vai viņa ķermeņa daļa.
 • Tā ir fotogrāfija, tāpēc, to radot, jāievēro kompozīcija un jādomā par gaismām.
 • Labai pašbildei nepieciešams atrast savu pareizo leņķi, pagriezt plecus un iemūžināt emocijām bagātu mirkli vai arī izcelt kādu lietu.