by-cube6726DE18-128E-43E4-B447-D06D47091442icon-password-hideicon-password-showicon-soc-twitterCAD844F2-320D-45C6-B175-AF8D01DF9766icon-soc-whatsapp112CBFE3-B5AA-4B81-8862-89F6C0D8AA7D

Zibspuldze

Ne vienmēr ar dabīgo gaismu pietiek, lai fotogrāfija izdotos tieši tāda, kādu to vēlies. Fotoaparāts neredz priekšmetus, kas neatstaro gaismu, tāpēc slikti apgaismotā telpā bez zibspuldzes iztikt grūti. Bet atceries – tā maina krāsu temperatūru, gaismas uzsvarus un ēnas.

KĀPĒC IZMANTOT ZIBSPULDZI

Fotografējot tikai ar tiešu zibspuldzi, jāņem vērā, ka iegūtā gaisma vienmēr būs spēcīgāka, radīs asākas ēnas, kā arī ievērojami izcels atstarojošās virsmas. Maigāka gaisma uzlabo bildi, pakāpeniska pāreja no gaismas uz ēnu piesaista uzmanību fotografētajam objektam, turklāt novirza uzmanību no nepilnībām, piemēram, plankumiem un grumbām, ko spēcīga gaisma izceļ. Lai gaismu padarītu maigāku, nepieciešams izkliedētājs. Par to var kalpot balti griesti vai sienas, kaut vai balta lapa, kas pielikta pie zibspuldzes U formā, lai radītu vairāk gaismas virzienu. Fotogrāfi šādos gadījumos izmanto lielas zibspuldzes ar baltiem lietussargiem. Kāpec tie ir balti? Tāpec, ka, kā jau noskaidrojām iepriekš - gaismai ir krāsa. ;) 

Reizēm zibspuldze noder arī brīvā dabā. Ļoti saulainā dienā fons būs gaišāks par objektu, tam virsū kritīs ēnas. Izgaismot to palīdzēs zibspuldze (telefona kameras aplikācijā visdrīzāk būs jāieslēdz manuāli). Vēl zibspuldze var palīdzēt notvert objektus kustībā, piemēram, skrienošu suni, bumbas vai taureņa lidojumu. Zibspuldzi var izmantot arī nevis gaismas un ēnas sabalansēšanai, bet lai radītu papildu gaismas kontrastus, tādējādi akcentējot kādu konkrētu objekta īpašību.


Pirms izmanto zibspuldzi: 

  • Padomā, vai fotogrāfija nebūs labāka bez tās. Atceries – dabīgā gaisma vienmēr būs vislabākā!
  • Apsver, vai no zibspuldzes ir jēga. Ja objekts atradīsies par tālu no zibspuldzes, tas nepalīdzēs. Varbūt to var aizstāt ar vidē pieejamiem gaismas avotiem un atstarot vai izkliedēt saules gaismu brīvā dabā vai ar lampām un gaismu no logiem iekštelpās.
  • Padomā, vai tā neradīs nevēlamus blakusefektus – izcels atspīdošās virsmas, nevēlamās vietās veidos ēnas, radīs sarkano acu efektu u.c.


IEGAUMĒ!

  • Dabīgā gaisma ir vislabākā.
  • Fotografējot gaismas avotam jābūt aiz fotogrāfa (bildē līdz gaismai).
  • Jo tuvāk atrodas gaismas avots, jo spēcīgāka ēna no tā kritīs.
  • Lai padarītu gaismu maigāku, izmanto baltus gaismas izkliedētājus.
  • Zibspuldzi izmanto, iemūžinot objektus kustībā vai bildējot ierobežotas gaismas apstākļos, ja bez tās nevar iztikt.
  • Zibspuldze var radīt nevēlamus blakusefektus – saplacināt attēlu, izcelt atstarojošās virsmas, radīt ēnas.