by-cube6726DE18-128E-43E4-B447-D06D47091442icon-password-hideicon-password-showicon-soc-twitterCAD844F2-320D-45C6-B175-AF8D01DF9766icon-soc-whatsapp112CBFE3-B5AA-4B81-8862-89F6C0D8AA7D

Saziņa digitālajā vidē ir neatņemama mūsu ikdienas sastāvdaļa. Vēlies zināt, kā pasargāt savu ierīci un tajā esošos datus? Cik liela ir tava digitālā pēda un kā to kopt, lai tava digitālā reputācija būtu nevainojama?
skatīt citus moduļus

Digitālā identitāte

Ja esi aktīvs digitālo tehnoloģiju lietotājs, digitālo pēdu nospiedumi plašajā tīmeklī ir neizbēgami, bet, veidojot pozitīvu digitālo identitāti, Tu rūpējies par savu digitālo pēdu. Tava digitālā identitāte ir tas, kādu Tevi redz un iepazīst citi tīmekļa lietotāji. Digitālo identitāti veido Tu pats un arī Tev apkārt esošie cilvēki, piemēram, Tevi atzīmējot (Tag) savos ierakstos vai fotogrāfijās.

Tava digitālā identitāte ir svarīgiem ne tikai Taviem draugiem un ģimenei, bet to vērtē arī darba devēji, izglītības iestādes un projektu partneri. Bieži vien cilvēks ir izpētījis par Tevi internetā pieejamo informāciju, vēl pirms Tevi ir saticis vai izlasījis Tavu pieteikumu vai CV. Tev var būt izcilas zināšanas un pieredze, bet, ja Tava digitālā personība rada šaubas, Tavs CV Tevi neglābs. Vai otrādi – varbūt CV līdz galam nepārliecina, bet internetā atrodamā informācija atklāj Tavas sabiedriskās aktivitātes, sasniegumus mācībās un sportā un izceļ Tavas personības pozitīvās iezīmes. 


Kā veidot pozitīvu digitālo identitāti: 

  • Atrodi sevi Google! Pirms apzināti sāc veidot savu digitālo identitāti, uzzini, kāda informācija par Tevi pieejama Google pārlūkprogrammā. 
  • Izmanto privātuma iestatījumus. Sociālie tīkli kā, piemēram, Facebook nenoliedzami kļuvuši par sava veida personu datubāzēm. Cik bieži esi mēģinājis atrast kādu vai uzzināt par viņu vairāk, izmantojot šī cilvēka sociālos kontus? Atradi bagātīgu informāciju vai tā bija skopa? Lai pasargātu sevi no ziņkārīgiem svešiniekiem, izmanto Privātuma iestatījumus (Privacy Settings). 
  • Izdzēs novecojušus profilus, lai Tava digitālā identitāte nebūtu maldīga un pretrunīga. 
  • Nedalies ar privātu informāciju. Vai justos neomulīgi, ja kāds Tavus sociālo tīklu datus piespraustu pie pilsētas galvenā ziņojumu dēļa? Ja, jā, tad apdomā rūpīgi, vai tiešām vēlies ar tiem dalīties internetā. Ne visiem ir jāzina Tavs uzvārds, dzīvesvietas adrese vai jāredz Tavas ceļojumu fotogrāfijas.
  • Ierobežo informācijas apjomu. Labāk publicē reti, bet kvalitatīvu un nozīmīgu informāciju. Padomā – ja publicēsi daudz mazsvarīgas informācijas, Tavi labie darbi pazudīs informācijas gūzmā un nebūs vairs atrodami!
  • Atceries, ka ieraksti ir mūžīgi. Ikviens Tavs ieraksts, fotogrāfija, video vai komentārs interneta dzīlēs paliek uz mūžīgiem laikiem!
  • Izvērtē informāciju, ar kuru dalies. Nepārpublicē apšaubāmu, aizskarošu vai uz vardarbību vērstu informāciju. Kursā “Domā” uzzināsi par informācijas izvērtēšanas kritērijiem.
  • Dalies ar sasniegumiem un labi paveiktajiem darbiem! Piemēram, ja iesaisties jauniešu centra aktivitātēs, publicē video par organizētajiem pasākumiem vai dalību starptautiskos projektos.
  • Izlem, kādu informāciju par sevi ļauj publicēt draugiem un ģimenei.
  • Domā, ko un kā raksti komentāros un kādiem cilvēkiem seko. Esi pieklājīgs un rīkojies atbilstoši ētikas normām.

1. Kad parādījās pirmie personāldatoru modeļi?

2. Kuras no zemāk minētajām funkcijām var veikt sīkfails (cookie)?

(pareizas ir vairākas atbildes)

3. Kur meklēt padomu un palīdzību par drošību sociālajos tīklos?

(pareizas ir vairākas atbildes)

4. Kurš no apgalvojumiem par interneta pārlūkošanu privātajā skatā ir nepatiess?

5. Kura no zemāk nosauktajām darbībām var Tev palīdzēt veidot pozitīvu digitālo identitāti?