by-cube6726DE18-128E-43E4-B447-D06D47091442icon-password-hideicon-password-showicon-soc-twitterCAD844F2-320D-45C6-B175-AF8D01DF9766icon-soc-whatsapp112CBFE3-B5AA-4B81-8862-89F6C0D8AA7D

Saziņa digitālajā vidē ir neatņemama mūsu ikdienas sastāvdaļa. Vēlies zināt, kā pasargāt savu ierīci un tajā esošos datus? Cik liela ir tava digitālā pēda un kā to kopt, lai tava digitālā reputācija būtu nevainojama?
skatīt citus moduļus

Mirkļsaziņa

Messenger, WhatsApp, u.c. lietotnes piedzīvo savu popularitāti, ļaujot nosūtīt ne tikai tekstveida ziņas, bet arī attēlus, video utt. Kā liecina Eurobarometer pētījuma dati (2016.), 53 % eiropiešu izmanto mirkļsaziņas pakalpojumu internetā. Nenoliedzami, liela daļa aktīvo mirkļsaziņas lietotāju ir jaunieši, vai ne?

 


1. WhatsApp

Ļoti iespējams, jau tagad WhatsApp ir Tavs galvenā saziņas lietotne. Tā ļauj viegli, ātri un droši sarakstīties, sazvanīties, veidot grupu sarakstes, sūtīt attēlus un video. Vai zini, kādas ir WhatsApp piedāvātās iespējas un vai tās izmanto?

Formatē tekstu 

Ja tekstu ierakstīsi starp zvaigznītēm (*), tas tiks izcelts treknrakstā (Bold). *Daudz laimes!* Daudz laimes!
Ja tekstu ierakstīsi starp zemsvītrām (_), tas tiks noformēts slīprakstā (Italic). _Labrīt!_ Labrīt!
Ja tekstu ierakstīsi starp tildēm (~), tas tiks noformēts kā pārsvītrots (Strikethrough). ~Gandrīz labi.~ Gandrīz labi.


Dalies ar atrašanās vietu

Ja esi sarunājis tikties ar draugu jaunatvērtajā kafejnīcā, taču Tavs draugs nezina, kur tā atrodas, Tev ir lieliska iespēja caur WhatsApp nosūtīt savu atrašanās vietu:

Android – sarakstē spied uz izvēlnes Pievienot > Vieta

Apple – sarakstes kreisajā stūrī atradīsi logu Dalīties > Dalīties ar vietu

Vienmēr rūpīgi apsver, kam sūti savu atrašanās vietu! Neapdraudi sevi!


Apklusini grupas saraksti

Lai gan reālā laika sarakstes ir viens no lielākajiem lietotnes plusiem, reizēm paziņojumu var būt par daudz. Šādos gadījumos izmanto iespēju saraksti apklusināt: atver saraksti > spied uz trīspunktu pogas vai sarakstes nosaukuma (ja tā ir individuāla sarakste, tad uz personas vārda) > izvēlies Apklusināt (Mute).

Lieto datorā

Vēlies sarakstīties, izmantojot datoru? Datorā atver WhatsappWeb, savukārt telefonā WhatsApp lietotni un seko norādēm datora ekrānā, kā noskenēt tur redzamo QR kodu. Ar šī koda palīdzību programma Tevi atpazīs un ļaus sarakstīties datorā.

Izcel kontaktus darbvirsmā

Android lietotājiem ir iespēja uz telefona darbvirsmas novietot saīsni (Shortcut) ar kādu no WhatsApp kontaktiem vai grupām ātrākai un ērtākai saziņai. Atver saraksti, kuru vēlies izcelt > spied uz trīspunktu pogas > izvēlies Pievienot saīsni (Add shortcut).

Privātuma iestatījumi My Status ziņām

Lietotne ļauj dalīties ar attēlu, video vai GIF animāciju, kas raksturo Tavu konkrētā brīža izjūtu un kas pēc 24 stundām tiek dzēsta. Pēc noklusējuma iestatījumiem (Default settings) šī ziņa ir redzama visiem, kuri ir Tavā kontaktu sarakstā un kuru sarakstā esi Tu. To vari mainīt, atverot sadaļu Mans statuss (My Status) > Privātums (Privacy) > izvēlies konkrētās personas, kurām būs redzams Tavs statuss.

Profila bildi rādīt tikai kontaktiem

Lai Tavu profila bildi redzētu tikai Tavi kontakti, dodies uz:  Iestatījumi (Settings) > Konts (Account) > Privacy (Privātums) un izvēlies šo opciju. 

 

2. Messenger

Messenger ir ērts rīks, lai sarakstītos, sazvanītos un veidotu grupu sarakstes ar Facebook „draugiem” un citiem.

Dažas iespējas, ko piedāvā Messenger:

  • Automātisko paziņojumu izslēgšana  - Ja kāda no sarakstēm ir pārāk aktīva vai vēlies uz brīdi pievērsties kam citam (piemēram, gatavoties noslēguma pārbaudes darbiem), izslēdz automātiskos paziņojumus: atver saraksti > spied uz informācijas ikonas (Android) vai grupas nosaukuma (Apple) > ieslēdz/izslēdz paziņojumus (Notifications).
  • Sarakstes krāsas un dalībnieku vārdu maiņa - Vēlies saraksti padarīt krāsaināku vai tās dalībnieku vārdus aizvietot ar segvārdiem (nicknames)? Atver saraksti > spied uz informācijas ikonas (Android) vai grupas nosaukuma (Apple) > iestati vēlamo krāsu, toties draugu vārdus un uzvārdus aizvieto ar segvārdiem.
  • Ielūgums uz pasākumu un automātiskais atgādinājums - Ja rīko vai plāno doties uz pasākumu, Messenger lietotnē gan grupai, gan kontaktam vari nosūtīt uzaicinājumu ar konkrētu pasākuma dienu un laiku, turklāt stundu pirms pasākuma tiks izsūtīts automātiskais atgādinājums. Šādi vari arī veikt aptauju, lai noskaidrotu, vai draugi tiek uz konkrēto pasākumu. Lai izmantotu šo iespēju, atver saraksti > spied uz informācijas ikonas (Android) vai grupas nosaukuma (Apple) > Izveidot plānu (Start a plan).
  • Slepenās sarakstes - Vēlies sajusties kā slepenais aģents un kādu saraksti paturēt pilnīgā slepenībā? Izmēģini iespēju  Slepenā sarakste (Secret conversations). To vari aktivizēt: Sākt jaunu saraksti > labajā augšējā stūrī izvēlēties Slepens (Secret) > norādi slepenās sarakstes dalībniekus.Turklāt, sarakstes logā spiežot uz hronometra ikonas, vari aktivizēt uzrakstīto ziņu automātisku izdzēšanu pēc noteikta laika, piemēram, 5, 10, 30 sekundēm vai pēc 1 dienas.
  • Saīsne uz darbvirsmas - Android ierīcēs, līdzīgi kā WhatsApp, arī Messenger ļauj sarakstēm izveidot saīsnes uz darbvirsmas: nospied un brīdi paturi uz kontakta/grupas > Izveidot saīsni (Create shortcut). Par citām Facebook Messenger iespējām lasi šeit