by-cube6726DE18-128E-43E4-B447-D06D47091442icon-password-hideicon-password-showicon-soc-twitterCAD844F2-320D-45C6-B175-AF8D01DF9766icon-soc-whatsapp112CBFE3-B5AA-4B81-8862-89F6C0D8AA7D

E-pasta likumi

Formulē precīzu e-pasta tematu
E-pasta tematam (subject) ir jāatspoguļo vēstules saturs, jābūt uzrunājošam un kodolīgam, lai saņēmējam būtu viegli to pamanīt citu ziņu starpā.

Svarīgāko mini pirmajā rindkopā
Veidojot ziņu, paturi prātā, ka cilvēki lielākoties ir slinki un garus e-pastus nevēlas lasīt, tāpēc centies rakstīt īsi un kodolīgi! Ievēro principu – no būtiskā uz mazāk būtisko! Pirmajā rindkopā, ja nepieciešams, iepazīstini ar sevi un nosauc galveno iemeslu, kāpēc raksti, vai uzdod interesējošo jautājumu. Nākamajās izvērs domu plašāk, bet turpini ievērot principu – būtiskās lietas vispirms! Centies e-pastā nepārsniegt piecu rindkopu apjomu. Ja nepieciešams pateikt vairāk, mēģini sarunāt klātienes tikšanos. 

Piemēri:

  • Labi formulēta un lakoniska ziņa ar skaidri nolasāmu mērķi:

1.png

  •  Haotiska ziņa ar grūti uztveramu galveno domu:

2.png

  • Raksti literārajā valodā

Rakstot e-pastu, ievēro valodas likumus, pareizrakstību un vispārējās pieklājības normas. Neizmanto saīsinājumus, ja vien tie nav vispārzināmi kā, piemēram, LU, ES, LTV.

  • Pirms nosūti, pārlasi ikvienu ziņu

Pārbaudi, vai doma ir skaidra, valoda plūstoša un vai ir pateikts viss, ko vēlējies, vai netrūkst vārdu vai pieturzīmju, kā arī rūpīgi pārskati pareizrakstību! Piemēram, starp vārdiem “iedzīvotājs” un “izdzīvotājs” ir viena burta atšķirība, bet nozīme ir pavisam cita! ;)

  • Divreiz pārbaudi, vai adresāts ir īstais

Pirms nospied pogu “Sūtīt”, vēlreiz pārliecinies, ka neesi kļūdījies ar saņēmēja e-pasta adresi. Ja tā būs ievadīta nepareizi, par to saņemsi kļūdas paziņojumu, taču, ja netīšām ierakstīsi citas personas adresi, tu pat vari neuzzināt, ka e-pasts nav nonācis pie īstā cilvēka.

  • E-pasta noslēgumā iekļauj parakstu un kontaktus

Noslēdz vēstuli ar parakstu un kontaktinformāciju, kas ļautu ar tevi sazināties.

  • Atbildi uz e-pastiem

Ja e-pasts ir sūtīts tev personīgi (tava adrese ir To/Kam laukā), atbildi uz to. Tas, protams, neattiecas uz reklāmām un mēstulēm. Tās never vaļā un droši dzēs ārā, lai e-pastkastē vienmēr ir kārtība. Ja kādu laiku nevarēsi atbildēt uz e-pastiem, iestati automātisko atbildētāju, piemēram, “no 15. līdz 30. jūnijam esmu vasaras skolā Norvēģijā un nevaru atbildēt uz Jūsu e-pasta ziņām”. Šādi sūtītāji zinās, ka tu neignorē viņus, bet vienkārši nevari atbildēt.