by-cube6726DE18-128E-43E4-B447-D06D47091442icon-password-hideicon-password-showicon-soc-twitterCAD844F2-320D-45C6-B175-AF8D01DF9766icon-soc-whatsapp112CBFE3-B5AA-4B81-8862-89F6C0D8AA7D

Failu organizēšanas principi

Apskati šajos piemēros, kā divi cilvēki organizē savus dokumentus. Kurā tev ir vieglāk orientēties?

SSN_organize_datnes.png
Uzturēt kārtību savos digitālajos dokumentos ir pavisam vienkārši, ja ievēro dažus pamatlikumus:

  • Izlem, kādu failu organizēšanas sistēmu vēlies ieviest. Datora programmatūra automātiski aicina atsevišķās mapēs glabāt dokumentus, mūziku, attēlus, lejupielādētos failus u.c. Tas ir labs sākums.
  • Nolem, kā failus kārtosi apakšmapēs. Piemēram, mapi “Mani dokumenti” tālāk vari iedalīt mapēs “Skola”, “Sporta skola”, “Jauniešu centrs” vai arī pa klasēm – “9.klase”, “10.klase” utt.
  • Piešķir nosaukumus, kas labi raksturo saturu. Ja dokuments būs kādam jāsūta (piemēram, eseja, prezentācija, pieteikuma anketa), ieliec tā nosaukumā savu vārdu un/vai uzvārdu, lai saņēmējam būtu vieglāk to atpazīt. Vai, ja veido prezentāciju vai raksti mājasdarbu, nosaukumā iekodē datumu, lai pēcāk būtu vieglāk atcerēties, kad darbs ir tapis.


IEGAUMĒ!

  • Organizēt failus jau izveidotā mapē vari, brīvā vietā šajā mapē nospiežot labo taustiņu, izvēloties “Sakārtot pēc” (Arrange by) un atzīmējot vienu no iespējām – nosaukuma, modificēšanas datuma, faila tipa, lieluma un citiem rādītājiem. 
  • Ja failu organizēšanā ievērosi konsekvenci, tev arī pēc gadiem būs viegli atrast nepieciešamo. Tāpat vēlāk praksē vai darbā tavi kolēģi noteikti novērtēs šo prasmi, jo, visdrīzāk, pie viena faila vai projekta vienlaikus strādās vairāki cilvēki, un organizēti faili atvieglo sadarbību un liecina par profesionalitāti.