by-cube6726DE18-128E-43E4-B447-D06D47091442icon-password-hideicon-password-showicon-soc-twitterCAD844F2-320D-45C6-B175-AF8D01DF9766icon-soc-whatsapp112CBFE3-B5AA-4B81-8862-89F6C0D8AA7D

Failu veidi

SSN_datnu_paplasinajumi.png 

Ikvienai programmai ir savs noklusētais (default) formāts, kurā tā saglabā failu, taču to var mainīt. Programmā, izvēloties iespēju “Saglabāt kā” (Save as), tiek piedāvāti dažādi varianti. Piemēram, MS Word failu var saglabāt .doc, .docx, .dot, .txt formātā. Papildus funkcijai “Saglabāt kā” daļai programmu ir arī iespēja “Eksportēt” (Export) – failu no esošā formāta pārvērst citā, piemēram, MS Powerpoint prezentāciju var eksportēt uz .jpeg jeb attēlu failu (viens slaids = viens attēls).

Lielākoties viena veida programmas spēj atvērt viena otras failus, piemēram, MS Word atver teksta failu, kas veidots Open Office Writer (.odt) un otrādi. Ja tavs dators uzreiz neatpazīst, ar kuru programmu atvērt, piemēram, .odt dokumentu, klikšķini uz tā ar labo peles taustiņu un izvēlies atbilstošo programmu pie “Atvērt ar” (Open with). Taču paturi prātā, ka faila atvēršana ne tajā programmā, kurā tas veidots, var radīt vizuālas izmaiņas un tas var tikt attēlots neprecīzi.

Ņemot vērā programmu un arī to versiju lielo dažādību, ir radīts universāls faila formāts .pdf jeb Portable Document Format, kura mērķis ir ļaut apskatīt dokumentus neatkarīgi no programmatūras. Dokumenta saglabāšanu kā .pdf vai eksportēšanu uz to varētu salīdzināt ar izdrukāšanu – tas saglabā izskatu un informācijas izvietojumu, to var viegli pārsūtīt citiem, var apskatīt, bet nevar veikt izmaiņas. Lai apskatītu .pdf failu, nepieciešama bezmaksas Adobe Acrobat Reader vai kāda līdzīga programma.

Kā izvēlēties formātu faila saglabāšanai

 • Izvēlies bieži izmantotu formātu.
 • Apsver mērķi, kādam radi konkrēto failu. 
 • Ja ar dokumentu strādās vairāki cilvēki, noskaidro, ar kādām datorprogrammām viņi darbosies.

Piemēram, tu lieto Open Office Impress prezentāciju lietotni (faila formāts .odp), savukārt tavs klasesbiedrs – MS Powerpoint (.pps), un arī skolas datorā ir instalēta šī programma. Kad ar klasesbiedru kopīgi veidosiet prezentāciju, piemērotākais faila veids būtu .pps, jo tas būs datorā, no kura prezentēsiet, un tas ir arī biežāk sastopamais prezentāciju formāts.

UZMANIES!

Dažreiz, vēloties mainīt faila veidu, lietotājs nomaina tā paplašinājumu ar pārsaukšanas funkciju (Rename). Taču faila formāts šādi nenomainās! Piemēram, pārsaucot failu “pieteikums.doc” uz “pieteikums.xls”, tas no teksta par izklājlapu nepārvērtīsies!

Ja saņem e-pastā, lejupielādē no interneta vai atrodi savā datorā neatpazīstama formāta failu, ieraksti Google meklētājā tā paplašinājumu (vari vēl pievienot angļu valodas terminu “extension”) un izlasi, kas tas ir par failu! Ja arī pēc tam tevi māc šaubas par tā uzticamību, never to vaļā un izdzēs no datora!

Lai failu ievietotu miskastē, izmanto tastatūras pogu “Delete” vai taustiņu kombināciju Ctrl + D (Apple: Cmd + Delete). Taču, ja vēlies apšaubāmu failu izdzēst uzreiz, bez ielikšanas miskastē un papildu pēdu atstāšanas savā iekārtā, izmanto taustiņu kombināciju Shift + Delete (Apple: Shift + Cmd + Delete).

1. Savieno faila veidu ar biežāk izmantotās programmas nosaukumu tā atvēršanai!

 • .html

 • Adobe Acrobat Reader

 • .gif

 • Windows Media Player

 • .pdf

 • Image Viewer

 • .mp4

 • Mozilla Firefox

 • .wma

 • VLC media player