by-cube6726DE18-128E-43E4-B447-D06D47091442icon-password-hideicon-password-showicon-soc-twitterCAD844F2-320D-45C6-B175-AF8D01DF9766icon-soc-whatsapp112CBFE3-B5AA-4B81-8862-89F6C0D8AA7D

Mākoņi

Vai tev ir mākonis? Un cik liels tas ir? Nē, nav runa par draudīgiem lietus mākoņiem. Ja tu izmanto sociālos tīklus vai tiešsaistes datu glabātuves, tad noteikti lieto arī mākoni. Piemēram, kad uzņem foto, tas glabājas viedtālrunī, bet, pievienojot to Instagram, tu to ievieto mākonī. Starp citu, visticamāk, tas nav vienīgais mākonis, kur glabājas tavi dati.

 

Mākonis (cloud) jeb mākoņpakalpojums ir serveru tīkls, kur tiek glabāta informācija, un piekļūt tai var, izmantojot internetu. Katram serverim ir sava funkcija. Tos var izmantot gan lietotnēm un programmām, gan datu uzglabāšanai. Piemēram, kopš 2013. gada Adobe Creative programmas, kā Photoshop vai Lightroom, glabājas tikai mākonī, tāpēc tagad tās sauc par Adobe Creative Cloud. Spotify ļauj klausīties viņu serveros turētus mūzikas failus. Flickr glabā un ļauj apskatīt citu fotogrāfijas, kā arī augšupielādēt un glabāt savus attēlus. Lai arī darbības principi nedaudz atšķiras, tie visi ir mākoņpakalpojumi.

Pēc mākoņos glabātā satura tos var iedalīt divos veidos:

 • noteikta veida failu glabātuves (Flickr, YouTube, Google Music u.c.),
 • vispārīgās glabātuves, kas pieļauj dažādu veidu failus (Failiem.lv, Google Drive, Dropbox, Microsoft OneDrive u.c.).

Vai tu veido savu dokumentu rezerves kopijas (back-up)? Ar datu kopijām ir līdzīgi kā ar rezerves atslēgām – vienu tu izmanto ikdienā, bet otra guļ atvilktnē, ja gadījumā pirmā tiek pazaudēta vai salūst. Mākoņi ir labs variants datu kopiju uzglabāšanai.

Pazīstamākās failu glabātuves ir Google Drive, Dropbox, OneDrive un iCloud Drive. Reģistrējies izvēlētās glabātuves mājaslapā un lejupielādē to programmas datorā un aplikācijas mobilajās iekārtās. Instalējot programmu, tā izveidos mapi tavas iekārtas cietajā diskā. Turpmāk visus dokumentus turi tajā, un tie tiks automātiski saglabāti arī glabātuves serveros, un varēsi tiem piekļūt no ikvienas iekārtas, kurai ir interneta pieslēgums.

  Bezmaksas datu krātuve Android iOS Piezīmes

Google Drive

 • 15 GB • Ērti lietojams kopā ar Google
  tiešsaistes dokumentiem
Dropbox
 • 2 GB
 
OneDrive
 • 5 GB
 • Ērti izmantojams kopā ar
  Office Online vai Office 365

 

Ieguvumi no datu glabāšanas mākonī:

 • datiem vari piekļūt no visām savām viedierīcēm,
 • dati ir drošībā, ja kāda ierīce pazūd vai salūst,
 • ierīcē vairs nav nepieciešams apjomīgs cietais disks vai atmiņas karte,
 • viegli dalīties ar informāciju un to publiskot. Nevajag pārsūtīt failus, piemēram, fotogrāfijas, pietiek nosūtīt tikai saiti uz mākoņa vietu, kur tās glabājas.

Taču, lai piekļūtu datiem, ir nepieciešams interneta pieslēgums. Daļa mākoņu ir padomājuši par to, ka var gadīties īslaicīgi interneta piekļuves pārtraukumi, un dažas darbības ļauj veikt bezsaistē (offline), tomēr normālai darbībai internets ir obligāts.