by-cube6726DE18-128E-43E4-B447-D06D47091442icon-password-hideicon-password-showicon-soc-twitterCAD844F2-320D-45C6-B175-AF8D01DF9766icon-soc-whatsapp112CBFE3-B5AA-4B81-8862-89F6C0D8AA7D

Prezentāciju noformēšanas principi

Vai zini, ko tulkojumā nozīmē PowerPoint? Tas ir spēka punkts. Šī ir laba metafora, kā apzīmēt prezentācijas faila lomu uzstāšanās laikā. Ja izlem savu runu papildināt ar prezentāciju, veido to kā elementu, kas paspilgtina un pamato teikto, palīdz uzturēt runas struktūru, kā arī atgādina, kas jāsaka tālāk.


Lai sagatavotu veiksmīgu prezentāciju, seko pieciem pamatprincipiem:

Izvēlies vienkāršu dizainu un saskaņotas krāsas  Lai nekļūdītos ar savstarpēji nesaderīgām krāsām, izmanto programmas piedāvātos salikumus. Ja tomēr vēlies izveidot to pats vai arī ir jāizmanto kāda konkrēta krāsa un tai jāpieskaņo pārējās, apskati tiešsaistes rīkus: Coolors, Colorexplorer vai Paletton.

Lieto viegli izlasāmu fontu


Burtu lielumam jābūt ne mazākam kā 30 pt.
Krāsu izvēlies tādu, lai tā netraucē lasīt tekstu.

Tekstam jābūt viegli izlasāmam un uztveramam! Apdomā telpu, kurā prezentēsi, – burtu izmēram ir jābūt tādam, lai izlasīt spēj arī tālākajā rindā sēdošie, bet krāsai – saskaņotai ar prezentācijas dizainu, un tai ir jāizceļas uz fona toņa. Turklāt, ja telpa nav pilnībā aptumšojama, tad labāk būs redzama prezentācija ar gaišu fonu un tumšiem burtiem.

 

SSN_fons_1000px.png

Ievēro 5x5 likumu Optimāls teksta apjoms vienā slaidā ir ne vairāk kā piecas teksta rindas un ne vairāk kā pieci vārdi rindā.

Atceries – slaidos tu mini tikai atslēgas vārdus vai frāzes, kas klausītājam ļaus uztvert runas struktūru, vai arī uzsvērs svarīgākos apgalvojumus. Neraksti visu, ko teiksi. Tāpat – ja vien nav pamatota iemesla, neliec slaidos garus citātus, nesaīsinātus akadēmisko darbu fragmentus (pilnas zinātniski pētnieciskā darba tēzes) un līdzīgu informāciju. Adaptē tos prezentācijas formātam! Tavas uzstāšanās mērķis nav pārbaudīt auditorijas lasītprasmi! 

Izmanto attēlus un vizuāļus

Viens attēls izsaka 1000 vārdus, tāpēc, kad vien ir iespēja, teksta vietā izmanto labas kvalitātes fotogrāfijas, grafikus, infografikas vai GIF animācijas. Kurš slaids tev šķiet saistošāks?
 
1.png
2.png
(Par labu fotogrāfiju uzņemšanu, infografiku un GIF animāciju veidošanu mācies modulī “Radi!”)  
Ietver atsauces uz izmantotajiem materiāliem

Ja prezentācijā iekļauj ne paša sagatavotu informāciju, fotogrāfijas, video vai citus materiālus, obligāti ievieto atsauces, no kurienes tie ņemti! Norādes par avotiem var ievietot:

  • slaida apakšā,
  • slaida piezīmēs (nebūs redzamas prezentēšanas laikā, bet būs redzamas, ja datni pārsūtīsi citiem),
  • kā noslēdzošo slaidu izveido sarakstu ar izmantotajiem avotiem.
  • Iespējas ir vairākas, galvenais, izmanto tās un cieni citu cilvēku darbu
 

3.png


ATCERIES!

Kad veido prezentāciju mācību vajadzībām, pārrunā ar skolotāju vērtēšanas kritērijus un to, kāda prezentācija tiks uzskatīta par labi noformētu.