by-cube6726DE18-128E-43E4-B447-D06D47091442icon-password-hideicon-password-showicon-soc-twitterCAD844F2-320D-45C6-B175-AF8D01DF9766icon-soc-whatsapp112CBFE3-B5AA-4B81-8862-89F6C0D8AA7D

Prezentāciju veidošanas rīki

Microsoft Powerpoint
Šo Microsoft Office pakotnē iekļauto prezentāciju veidošanas programmu tu droši vien zini vislabāk. Tā piedāvā ļoti daudz tehnisku iespēju, bet atgādinām piecas, kas ikdienā ir īpaši noderīgas:


Savs dizains
 

Tev vajag prezentāciju noformēt kā īpaši? Piemēram, visos slaidos ievietot skolas logo un pilsētas vai novada ģerboni? Izmanto cilni “Skats” (View) > “Slaidu šablons” (Slide Master). Šajā skatā tu vari noformēt slaidu fonu un burtus tieši tā, kā nepieciešams. Kad esi pabeidzis, rīku joslā spied uz “Aizvērt šablona skatu” (Close Master) un strādā tālāk.

Noklusētā krāsu salikuma maiņa

Gribi nomainīt noklusēto (default) krāsu salikumu, kas prezentācijā tiek izmantota dažādu zīmējumu, grafiku, tabula un citu elementu noformējumā? Cilnē “Noformējums” (Design) izvēlies bloku “Varianti” > “Krāsas” (Colors). Turpat ar “Pielāgot krāsas” (Customize Colors) izveido savu īpašo toņu kombināciju.

Prezentētāja skats (Presenter view)


Ja uzstāšanās laikā dators atrodas tev priekšā, izmanto iespējas, ko nodrošina “Prezentētāja skats”. Tas ir redzams tikai tavā datorā, auditorija redz vienīgi prezentāciju, un vēl:

  • rāda laiku kopš uzstāšanās sākuma,
  • slaida piezīmes (ja tās ir ierakstītas),
  • nākamo slaidu,
  • kā arī visu slaidu sīktēlus, tāpēc vari pārslēgties uz to, kurš tev konkrētajā brīdī vajadzīgs.

Slaida piezīmes

Prezentācijas gatavošanas laikā slaida piezīmēs saraksti informāciju, kuru vēlies teikt. Ja uzstājoties izmantosi “Prezentētāja skatu”, varēsi tajās ieskatīties. Tāpat, ja pēc kāda laika vēlēsies atkal izmantot šo prezentāciju, tev būs vieglāk atcerēties, kas un kā bija domāts.

Īsinājumtaustiņi


Iemācies šīs dažas tastatūras taustiņu kombinācijas, lai atvieglotu sev uzstāšanos un šīs iespējas nebūtu jāmeklē izvēlnē:F5 (Apple: Cmd + Enter) – sākt prezentāciju

  • Shift + F5 – sākt demonstrēšanu no pašreizējā slaida
  • Alt + F5 (Apple: Alt + Enter) – sākt demonstrēšanu “Prezentētāja skatā” (Presenter view)
  • ESC – beigt slaidrādi, iziet no demonstrēšanas skata

Prezentācijas saglabāšana kā .pdf


Dažādas programmas vai atšķirīgas programmu versijas mēdz pārveidot slaidus vai attēlot tos citādi, nekā redzēji savā datorā. Ja nezini, ar kādu programma būs jāstrādā, saglabā prezentāciju kā .pdf datni “Fails” (File) > “Eksportēt” (Export) > “Izveidot PDF/XPS dokumentu” (Create PDF/XPS) (Mac datoriem: “File” > “Save as” > izvēlies faila veidu .pdf). Tas tev ļaus saglabāt slaidu noformējumu, un tie netiks pārveidoti atšķirīgas programmatūras dēļ.

Pēcāk konkrētajā datorā atver .pdf failu un rīku joslā izvēlies “Full Screen”. Paturi prātā, ka .pdf formātā nebūs redzamas slaidu pārejas un animācijas, kā arī nebūs pieejams “Prezentētāja skats”.


Prezi

Tas ir dinamisku prezentāciju veidošanas rīks tiešsaistē. Programma piedāvā gatavas dizaina veidnes, kur, sekojot norādēm, vari radīt aizraujošu prezentāciju. Kad pamatlietas apgūtas, veidnes vari vairs arī neizmantot (blank).

Prezi ir noderīgs rīks, lai izskaidrotu procesus, parādītu cēloņu un seku sakarības, demonstrētu notikumu attīstību vai iepazīstinātu ar sarežģītu ideju. Tiešsaistē ir pieejamas miljoniem citu veidotas prezentācijas. Apskati tās un smelies iedvesmu savējām. Lai apgūtu Prezi iespējas un darbības principus, izmanto speciālās pamācības.

1.jpg


Canva
Arī Canva.com ir tiešsaistes rīks. Tā galvenā priekšrocība ir plašais slaidu dizainu, attēlu un zīmējumu piedāvājums. Ja vēlies izmantot savus vizuāļus, Canva palīdzēs atrast vispiemērotākās krāsas. Šis rīks ļauj veidot arī pašam savu dizainu, turklāt ir sagatavota virkne mācību materiālu un uzdevumu, ar kuriem vari pilnveidot savas dizainera prasmes.

2.jpg


Powtoon

Šis būs īstais rīks, ja vēlies radīt prezentāciju kā animētu stāstu. Programma piedāvā dažādus dizainus, tiem pieskaņotus galvenos tēlus un darbības, ko tēli var veikt. Iespējams pielikt tekstu, mūziku, attēlus un pat integrēt video! Iestatot atbilstošas skatu (slaidu) pārejas, prezentāciju vari pārvērst animētā filmiņā.

Powtoon piedāvā arī nelielu prezentāciju apkopojumu, kurā vari iedvesmoties no citu idejām.

3.jpg