by-cube6726DE18-128E-43E4-B447-D06D47091442icon-password-hideicon-password-showicon-soc-twitterCAD844F2-320D-45C6-B175-AF8D01DF9766icon-soc-whatsapp112CBFE3-B5AA-4B81-8862-89F6C0D8AA7D

Teksta dokumenta formatēšana

Teksta dokumentu veidošana ir viena no svarīgākajām datora funkcijām. Iespējams, tāpēc brīžam šķiet, ka par šo tēmu tev viss jau ir zināms. Bet vai tā tiešām ir? Apskatīsim piecas formatēšanas funkcijas, kas darbu ar MS Word padara vienkāršāku. Ja, liekot roku uz sirds, vari apgalvot: “Es taču sen to jau zinu!”, apsveicam, esi dokumentu formatēšanas lietpratējs!

 

Automātiskā teksta formatēšana un stili

MS Word cilnē “Sākums” (Home) piedāvā dažādus gatavus stilus teksta noformēšanai, piemēram, “Virsraksts 1” (Heading 1), “Virsraksts 2” (Heading 2), “Parasts” (Normal). Izmanto tos, lai visā dokumentā ieturētu vienotu stilu un veidotu teksta hierarhiju.

Bieži vien skolā un augstskolā ir jāievēro mācību iestādes izstrādātie dokumentu noformēšanas noteikumi, kas nesakrīt ar MS Word standartā piedāvātajiem. Risinājums ir pavisam vienkāršs – atzīmē nepieciešamo stilu cilnē “Sākums” (Home) > labais peles taustiņš > “Modificēt” (Modify). Pielāgo stilu tam, kādu prasa skolā, un spied “Saglabāt” (Save). Jaunais stils tiks ieviests visā dokumentā.

1.png


Automātiskais satura rādītājs 

Ja dokumentā lieto teksta stilus, satura izveide tev būs dažu sekunžu jautājums: ieklikšķini kursoru vietā, kur jāievieto satura rādītājs > cilne “Atsauces” (References) > “Ievietot” (Insert) > “Satura rādītājs” (Table of Contents). MS Word atpazīs tekstu, atzīmētu kā “Virsraksts” (Heading), un iekļaus to saturā automātiski, turklāt norādot arī lappuses numuru. Ja dokumentā kāds virsraksts tiks mainīts vai tas pārbīdīsies uz citu lapaspusi, saturā to vari ātri mainīt: ieklikšķi satura rādītājā > cilnē “Atsauces” (References) un izvēlies “Atjaunināt tabulu” (Update Table).

2.png


Jaunas lapas ievietošana

Cilnē “Izkārtojums” (Layout) ir iespēja ielikt “Pārtraukumus” (Breaks). Izmanto tos, lai pareizi noformētu dokumentu:

Page Break Ja dokumentā sāc jaunu nodaļu vai apakšnodaļu, novieto kursoru iepriekšējās nodaļas beigās un izvēlies “Pārtraukumi” (Breaks) > “Lappuse” (Page). Šādi tev nodaļa vienmēr sāksies jaunā lappusē, pat ja mainīsies iepriekšējās nodaļas garums.

Column Break Ja teksts ir sadalīts kolonnās un vēlies, lai teksts pārietu uz nākamo kolonnu, noliec kursoru vietā, kur būtu jābeidzas pirmajai kolonnai, un noklikšķini uz “Pārtraukumi” (Breaks) > “Sleja” (Column Break).

Next Page Break Ja kaut kur nepieciešams citādi noformēt galveni un kājeni, lapas orientāciju vai apmales, noliec kursoru vietā, kur beidzas iepriekšējais formatējums, un izvēlies “Pārtraukumi” (Breaks) > “Nākamā lappuse” (Next page).

Continuous Break Ja kaut kur vēlies izmantot citādu noformējumu (piemēram, sadalīt kolonnās), nesākot to jaunā lapā, tad novieto kursoru vietā, kur beidzas iepriekšējais formatējums, un izvēlies “Pārtraukumi” (Breaks) > “Pašreizējā lappuse” (Continuous).Galvenes un kājenes noformēšana

Galvenē mēdz ievietot logo, uzņēmuma vai organizācijas nosaukumu, dokumenta izveides datumu, atzīmi par to, vai šī ir gala versija vai melnraksts, un citu informāciju, kas nav attiecināma uz pamattekstu un kam jābūt redzamai ikvienas lapaspuses augšā. Savukārt kājenē parasti norāda lapaspuses numuru un lapaspušu skaitu vai fiksē izdrukas datumu.

Ja vēlies visā dokumentā vienotu lapas augšējās un/vai apakšējās malas noformējumu, cilnē “Ievietošana” (Insert) izmanto > “Galvene” (Header) vai “Ievietošana” (Insert) > “Kājene” (Footer). Ja neviens no automātiski piedāvātajiem noformējumiem nav pieņemams, izvēlies iespēju “Rediģēt galveni” (Edit Header) vai “Rediģēt kājeni” (Edit Footer).

Ja dokumentu veido mācību vajadzībām, pajautā skolotājai, vai ir noteikts veids, kā vajadzētu noformēt galveni un kājeni.


Taustiņu kombinācijas MS Word

Lūk, dažas tastatūras taustiņu kombinācijas, lai darbs ar MS Word veiktos raitāk:

  • Dubultklikšķis uz vārda – tiek iezīmēts viss vārds
  • Ctrl + klikšķis (Apple: Cmd + klikšķis) ar peles kreiso taustiņu – tiek iezīmēts viss teikums
  • Ctrl + A (Apple: Cmd + A) – iezīmē visu informāciju dokumentā
  • Ctrl + L (Apple: Cmd + L) – rindkopas, teksta nolīdzināšana gar kreiso malu
  • Ctrl + R (Apple: Cmd + R) – rindkopas, teksta nolīdzināšana gar labo malu
  • Ctrl + J (Apple: Cmd + J) – rindkopas, teksta nolīdzināšana gar abām malām
  • Ctrl + E (Apple: Cmd + E) – rindkopas, teksta iecentrēšana
  • Ctrl + D (Apple: Cmd + D) – burtu formatējuma dialogloga atvēršana
  • Ctrl + Shift + C un Ctrl + Shift + V – kopēt teksta formatējumu


Vairāk par šīm un citām iespējām uzzini MS Word speciālajā mācību mājaslapā.